Ресторани і готелі підраховують збитки після ЄВРО-2012
Цей кемпінг у київській області створили спеціально до Євро-2012. Власники розраховували, що тут житимуть до трьох тисяч вболівальників. Та реальні цифри виявились удесятеро меншими.
Та після закінчення групового етапу тут взагалі майже нікого не залишилось.
За задумом, вболівальники мали жити тут у наметах — за одну ніч — до 20 євро — а до Києва добиратись автобусами. Але ті, на кого так чекали, не приїхали. Тож ще до закінчення чемпіонату в кемпінгу згортають намети, звільнюють персонал і рахують збитки.
"Взагалі-то інвестори розуміли, що за один місяць вони вкладені кошти не повернуть. Проте певне поверненя грошей очікували. Але зараз лише треба доінвестувати. На жаль", — розповів фінансовий директор кемпінгу Владислав Гранкін.
Україні таки вдалось вразити іноземців. Зокрема, захмарними цінами на проживання. Напередодні чемпіонату вартість оренди приватних квартир зросла у 3–5 разів, а готельні номери подекуди подорожчали більше ніж удесятеро.
"Спочатку ціни були 100 євро за місце у 12-місному номері в хостелі. І такі ж ціни були в наметових таборах. Потім власники готелів побачили, що ніхто не їде і вони знизили ціни, але ж вони знизили їх запізно", — розповів президент Всеукраїнської молодіжної туристичної організації Олександр Файнін.
За надприбутками гнались не усі. Ціни в хостелі Тетяни Вибрановської з самого початку були нижчими ніж у багатьох інших — до 30 євро за ніч. Зате за час Євро-2012 хостел назбирав клієнтів на майбутнє .
"Британці казали, що вони обов’язково приїдуть — їм тут дуже сподобалося. Іспанці, які в нас були, вони побоювалися, що їм тут речі можуть вкрасти, але направду переконавшись, що все в порядку, казали, що обов’язково ще повернуться", — розповіла власниця хостелу Тетяна Вибрановська.
В очікування Євро-2012 ресторани і кафе також піднімали ціни. Щоправда, не настільки, як готелі, а лише у півтора рази. Але багато рестораторів виявили, що намарне перекладали меню і запрошували на роботу англомовних офіціантів.
"Сталось так, що гостей мало, їх взагалі немає. Саме фанатів з-за кордону. Думали і чекали, що французи будуть тут жити у Донецьку. Але на жаль, не знаю. Може, вони десь і є", — розповів директор одного з кафе.
"Говорити про якісь великі прибутки під час євро, то дуже важко рахувати ці прибутки, бо були і великі видатки. Кафе і ресторани, як я вже казав, витратили великі кошти", — каже ресторатор Вардкес Арзуманян.
Фабріс — бізнесмен з Франції, регулярно приїзджає у справах до Києва. Каже, ціни на його очах виросли щонайменше втричі.
"300 євро раніше коштував номер у 5-зірковому готелі, де я зупинявся, нині під час Євро-2012 за нього просять 700 євро. І лишаємося ми на два–три дні, тож на нас заробляють гарно! Разом із квитком на футбол, перельотом та готелем, то ми за три дні витратили тут від 4 до 5 тисяч євро", — заявив бізнесмен з Франції Фабріс.
У київських музеях також готувались до Євро. Навчали працівників англійської, проводили промо-акції. Але попри те, що фан-зона під боком іноземні туристи сюди майже не заходили .
"Були шведи у нас. Ну, може, 150, може 200 людей. А так музей у відвідувачах, може навіть й втратив, ніж здобув", — каже директор музею Т. Шевченка Дмитро Стус.
"Ми можемо сказати приблизно те ж саме. У нас не всі вболівальники, і як правило саме оці сегменти — саме людей, які дуже цікаваляться мистецтвом, — зазвичай наші відвідувачі або туристи, які їдуть по культурній програмі. Вони уникали перебувати в цій зоні", — розповів завідувач відділу Національного художнього музею Оксана Баршинова.
Квиток до музею — дорожчий, ніж пляшка пива. Іноземних вболівальників це тішить. Тим більше навіть завищені ціни в Україні все одно менші, ніж в них удома .
"Ні, ціни у вас дуже низькі, а алкоголь у вас дуже дешевий. Особливо, пиво. В день мені доводиться витрачати по тисячі євро — я багато їзджу і розважаюся!" — каже вболівальник Ральф.
Напередодні Єврочемпінату влада розраховувала, що в Україну приїде півтора мільйона вболівальників. Зараз фахівці кажуть, що загалом туристів буде не більше ніж 350 тисяч. Половина з них — вже поїхали. Решту очікують на матчі фінальної частини.