Річниця масштабної пожежі в Калинівці: як виглядало місто під час вибухів

26 вересня 2018, 22:05
Читать новость на русском

32 тисячі тонн снарядів, які вибухнули за три дні – знищенні будинки, випалені ліси. Рівно рік тому близько 21 вечора з'явилася інформація, що у Калинівці на Вінниччині горить склад боєприпасів. Писали налякані місцеві мешканці, які від вибухів ховалися по підвалах. Тоді влада обіцяла винних покарати, а людям відбудувати оселі.

Розтрощені будинки, випалені ліси, то тут, то там нові вибухи – такою була Калинівка рік тому. Про те, що на військовому складі у містечку поблизу Вінниці сталася біда – почали повідомляти 26 вересня пізно ввечері у соцмережах. Відлуння вибухів було чутно за десятки кілометрів.

Читайте також: Вибухи на військових складах у Калинівці: що змінилось на Вінниччині за рік після трагедії

Рятувальники, які гасили пожежу, пригадують: зі складів, які палали, наче феєрверком вилітали боєприпаси.

Метрів 600-700 від нас вибухало так, що ми злетіли з ніг, впали на землю, а дерево на мить, яка було біля нас, прогнулося повністю від цієї вибухової хвилі,
– розповів громадський активіст Віталій Павлов.

Тієї ночі волонтери до ранку масово вивозили людей з-під Калинівки. Селяни, аби врятуватися, ховалися в погребах. Загалом, тоді з навколишніх сіл вивезли понад 30 тисяч людей. Це наймасштабніша евакуація за історію Незалежності України. Саму ж пожежу гасили три дні. За цей час на військовому складі злетіло у повітря 32 тисячі тонн снарядів на 800 мільйонів гривень.


Найбільші вибухи на військових складах в Україні

Наслідки масштабної пожежі відчули жителі Калинівки і п'яти прилеглих сіл. У Палівці, яке найближче до військових складів, зазнали чи не найбільших руйнувань. Влада тоді обіцяла, що винних знайдуть, а місцевим жителям допоможуть відновити оселі. За рік побудували 13 нових будинків, поставляли вікна, загалом, 9 тисяч.


Зі складів, які палали, феєрверком вилітали боєприпаси

Проте, територію довкола складу досі розміновують. 15% території досі небезпечні, на складі і досі зберігають боєприпаси. Хоча після пожежі місцева влада посилила охорону. Зокрема закупили сучасні камери спостереження.

Повністю відновлена огорожа. Встановлене відеоспостереження, якого раніше не було, встановлені сигналізатори. Ми допомогли військовій частині купити спеціальний дрон, який може з повітря спостерігати. Там постійно працюють рятувальники, які до цього часу розбирають, вручну щіточками розмітають, все, що ще є вибухонебезпечним. З воронки постійно дістають боєприпаси, які ще не здетонували,
– повідомив перший заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко.

Утім, і досі за масштабну катастрофу покарали лише одну людину. Керівника режимної служби військових складів через вибухи в Калинівці оштрафували на 2 тисячі гривень. А причиною пожежі слідство визнало службову недбалість. Склад був погано захищений, тисячу гектарів території охороняли трохи більше півсотні людей.


З Калинівки вивезли понад 30 тисяч людей

Співробітники приватної компанії перемістили легкозаймисті боєприпаси туди, де зберігалися танкові міни. За однією з версій підпалити склад могли з повітря.