Україна вшановує пам'ять жертв Голодомору (18+)

28 листопада 2015, 07:00
Читать новость на русском

В останню суботу листопада Україна традиційно вшановує пам'ять загиблих під час голодомору 1932-1933 років. Саме цей голодомор визнали геноцидом української нації.

Ці жахіття стали наслідком організованих заходів керівництва УРСР та СРСР, і викликали масову загибель сільського населення України і півдня Росії, переважну більшість якого становили українці.

Під час голодомору, за офіційними даними, загинули близько 9 мільйонів, а за неофіційними - до 13 мільйонів жителів всієї країни, 1,6 мільйонів померлих і ненароджених дітей.

Крім Голодомору 1932-1933 років, в історії України були зафіксовані голодомори 1921-1923 та 1946-1947 років.

Ось кілька спогадів людей, які застали ці жахливі роки життя.

Пам’ятаю, приїжджали люди на «буксирах», заходили в хату, шукали скрізь зерно, все перерили «штриками». У скрині одна із жінок, яка була в цій бригаді і також шукала зерно, таки побачила захований чувал з зерном, але зробила вигляд, що нічого не знайшла. Так і залишився цей чувал зерна, який був порятунком не тільки для мене, а й для дев’ятьох членів моєї родини. Щоб врятуватися від голоду, їли коржі з меленого сіна та жменьки муки, також пам’ятаю юшку з картоплі та мелених жолудів. Родина намагалася рятувати дітей, а ось мій дід був пухлим з голоду.

Олійник Марія Федорівна
Ізюмський район

Наша родина складалася з 6 осіб: батько, мати, я та ще 3 молодших сестри. У 1932 році мені було 9 років. Наша родина жила не багато, але їсти було що. Коли прийшла “Красна мітла” і забрали пшеницю, картоплю і корову, ми почали голодувати. Від голоду померли дві молодші сестри, а потім і батьки. Поховали їх у загальній ямі. Залишилися ми з сестрою у двох. Через деякий час нас забрали до дитячого будинку.

Стремоухова Ганна Іванівна
Балаклійський район

В сім’ї нас було четверо - батько, мати, сестра і я. Ми були опухлі від голоду, а мама вже й не вставала. І вдень, і вночі ми тільки й думали про їжу. А її нема. Не було кормів, масово гинула й худоба. Дохлих колгоспних коней закопували за селом у могильниках. А по ночах люди розкопували ті могильники, щоб принести додому хоч шмат тієї дохлятини.

Білокінь Кузьма Филимонович, 1923 р.н., уродж. села Юрченкове Чугуївського району Харківської області, Чугуївський район

Сьогодні, 28 листопада 2015 року, вшановують 82-у річницю голодомору 1932-1933 років, геноциду українського народу зі сторони СРСР.

Читайте також: У США відкрили Меморіал жертвам Голодомору в Україні