Ринок депозитів
На ринку депозитів останні місяці спостерігаються суттєві зміни. Так, у вересні українці забрали зі своїх депозитних рахунків майже 3 млрд. грн., проте банки швидко відреагували на таку поведінку вкладників та суттєво підвищили відсоткові ставки. Результатів не довелося довго чекати. За даними НБУ, вже у жовтні депозитний портфель банків збільшився на понад 2 млрд. грн. - до 303 млрд.
За словами учасників ринку, наразі українці мають хорошу можливість не просто зберегти свої заощадження, але й примножити їх. «У першому півріччі ставки знижувалися. Якщо по річному вкладу ми мали ставку 18% на початку року, то у травні-червні вони знизилися до рівня 13-12%. На сьогодні ми маємо зростання 15-16% річних в середньому по системі», - говорить менеджер з розробки депозитних продуктів Піреус Банку Микита Малясов.
Аби не розгубитися в розмаїтті депозитних програм і пропозицій від банків, фінансисти радять звернути увагу на кілька важливих моментів. Перш за все банк має бути учасником фонду гарантування вкладів і демонструвати хороші фінансові показники.
Важливо також відслідкувати рейтинги банку, як кредитні, так і депозитні, які визначають незалежні рейтингові агентства. Так, наприклад, «Кредит рейтинг» аналізує надійність банківських депозитів. Загалом агентство аналізує поточну ліквідність банку, структуру ресурсної бази, концентрацію та якість активів, збалансованість активів і пасивів за строками до погашення, чутливість банку до несприятливих зовнішніх і внутрішніх умов, наявність доступу до зовнішніх джерел.
Зокрема, «Кредит рейтинг» присвоює рейтинги надійності банківським вкладам. Так, Піреус Банк тривалий час підтримує найвищий рейтинг надійності депозитів. «Ми частіше контролюємо інформацію, яка лежить в основі рейтингу депозитів. Ми на щомісячній основі запитуємо у банків інформацію, аби актуалізувати розуміння того, що відбувається у тому чи іншому банку. Саме для цього здійснюється формальна щомісячна процедура підтвердження рейтингів депозитів. Саме ця процедура актуалізації рейтингів є гарантією того, що рівень продовжує відповідати дійсності», - пояснює генеральний директор РА "Кредит-Рейтинг" Станіслав Дубко.
За останні два місяці банки підвищили відсоткові ставки за депозитами в середньому на 2-3% в національній валюті та на 1-1,5% в іноземній. Крім того, розробляються акційні пропозиції та бонусні програми до стандартних ставок.
«Ми пропонуємо ринку інноваційний продукт депозит «Бери вище», який включає симбіоз поточного рахунку та строкового депозиту. Ставка зростає щомісячно, це основна його перевага. Крім того, вкладник має можливість достроково розірвати депозитний договір практично без перерахунку відсотків», - зауважує менеджер з розробки депозитних продуктів Піреус Банку Микита Маляcов. Водночас, банкіри зауважують, тенденція підвищення дохідності за депозитами триватиме до кінця року, а вже з наступного спостерігатиметься певна стабілізація ставок.