Рішення по Чорноморському флоту можуть оскаржити в КСУ народні депутати
Оскаржити угоду про продовження терміну перебування російських моряків у Криму можуть лише народні депутати, і лише у Конституційному суді, вважають юристи.
Олег Мусієнко (юрист): “Суд не може, застосувавши Конституцію як акт прямої дії, визнати неконституційними закони чи правові акти, перелічені в статті 150 Конституції України, оскільки, це віднесено до виключної компетенції Конституційного суду України. Єдина можливість оскаржити рішення по ЧФ, якщо в Конституційний суд звернуться не менше ніж 45 народних депутатів від опозиції”.
Водночас правники стверджують, при намаганні оскаржити угоду, нардепи не зможуть застосувати 17 статтю Основного закону, яка забороняє розташування іноземних військових баз на території України. Оскільки, пояснюють вони, цю статтю можна тлумачити по-різному.
Ігор Когут (голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив): “На пропозиція - до Верховної Ради, до депутатів є, так само звернутися до Конституційного суду з проблемою тлумачення, щоб уникнути подальшого двозначного тлумачення і двозначного розуміння положень ст. 17 та перехідних положень. Тому, скажімо, основним предметом для оскарження може бути лише 152 стаття Конституції України, це не особисте голосування народних депутатів України”.
Разом з тим, юристи не впевнені, що Конституційний суд визнає голосування Верховної Ради за ратифікацію угоди нелегітимним. Адже, кажуть, останнім часом судді виступають на боці влади, а не на боці Основного закону. Так згадують недавнє рішення про конституційність коаліції “тушок”, коли КСУ у своєму рішенні керувався законом про парламентський регламент, а не Конституцією.