Робот BEAR доправляє поранених солдатів до безпечного місця

8 липня 2010, 15:11

Цього робота розробили спеціально для збройних сил США. Головне завдання автономної машини під назвою BEAR (Battlefield Extraction Assist Robot) - доправляти поранених вояків до безпечного місця.

Але хто допоможе роботу, якщо він сам отримає пошкодження на полі бою? Науковці Єнського університету переконані - вирішити цю проблему допоможуть собаки, які втратили одну з лап. Такі тварини швидко пристосовуються до нових умов і продовжують активне життя. За аналогією з собаками науковці сподіваються створити робота, який зуміє адаптуватися до непередбачуваних обставин.

Для цього в університеті провели серію дослідів. Трилапих собак ставили на бігову доріжку, яку синхронізували з високошвидкісними інфрачервоними камерами. Вони вловлювали сигнали від оптичних датчиків, прикріплених до тварини. Це дало можливість відстежити рух окремих частин тіла собак.

“До собаки на біговій доріжці прикріпили оптичні маркери. Як видно на відео, вона завжди стрибає задньою лапою, а передніми просто біжить. Тобто ліва та права кінцівки постійно змінюють одна одну, а єдиний варіант для задньої - стрибати”, - розповідає Мартін Ґросс (Єнський університет імені Фрідріха Шиллера).

Дослідники порівняли здорових собак з тими, у яких немає передньої і задньої лапи. З'ясувалось, що тварини виробили різні техніки руху або, як кажуть вчені, "стратегії компенсації". Відмінність - у розподілі ваги тіла.

“Кінцівки функціонують так: передні лапи - для підтримки тіла, а задні - для його штовхання, тому витримують більшу вагу. Отож, собаці складніше пересуватися без передньої кінцівки, аніж без задньої”, - переконаний Мартін.

Програму досліджень затвердили на щорічному з'їзді Асоціації експериментальної біології, який відбувся у Празі. Зараз вона діє у рамках унікального проекту Євросоюзу. На меті - зробити роботів ефективнішими та надійнішими, а також навчити їх пристосовуватися до ситуації, коли втрачена кінцівка. Робота йде повним ходом - науковці вже розпочали вивчення руху інших тварин та людей.