Роботи-терміти та гігантська сонячна електростанція
Американці створили гігантську сонячну електростанцію. Науковці Гарвардського університету розробили роботів-термітів, здатних зводити складні споруди з однорідних будівельних блоків.
Гігантська сонячна електростанція
У США запрацювала найбільша у світі сонячна термальна електростанція. Гігантський комплекс під назвою Ivanpah розташований в пустелі Мохаве, на кордоні штатів Невада і Каліфорнія - в одному із найбільш сонячних місць на планеті.
Принцип роботи електростанції кардинально відрізняється від традиційних фотоелектричних панелей. Останні безпосередньо перетворюють світло в електрику.
А от в Ivanpah дзеркала спрямовують сонячні промені на 140-метрові вежі. У них розташовані резервуари з 2200 тонн води. Нагріваючись, рідина перетворюється у пару і обертає турбогенератор, який і виробляє електроенергію.
Максимальна потужність станції - 392 МВт. Цього достатньо, щоб забезпечити електроенергією 140 тис. домогосподарств у Каліфорнії. А також запобігати викиду вуглекислого газу масою 400 тисяч тонн у рік. Що еквівалентно усуненню з доріг 72 тис. бензинових легковиків.
Власниками проекту є енергетичні компанії NRG Energy і BrightSource Energy, а також інтернет-гігант Google. Будівництво станції Ivanpah тривало 7 років і обійшлося у $2,2 млрд.
Роботи-терміти
Науковці Гарвардського університету розробили роботів-термітів, здатних зводити складні споруди з однорідних будівельних блоків.
Як і справжні комахи, механізми під назвою TERMES є незалежними робочими одиницями. Кожен з них знає, як повинен виглядати кінцевий продукт, але не знає, чим займаються його "колеги". Роботи сліпо покладаються на закладені в них алгоритми та 4 вбудовані датчики, які підказують куди покласти наступну цеглинку.
Крім того, TERMES постійно моніторять ситуацію на будівельному майданчику. Якщо, приміром, поблизу випали матеріал, робот підніме його і покладе на місце. А якщо ж один з термітів зламається, інші продовжать функціонувати, поступово виконуючи його роботу. Таким чином це ніяк не вплине на якість будівництва.
На створення механічних термітів науковці витратили 4 роки. За їхніми словами, колись такі машини зможуть використовувати для швидкого зведення дамб під час повеней, а також будівництва колоній на інших планетах.