Роль спецслужб РФ у неоголошеній війні з Україною
Прихований фронт у неоголошеній війні відкрили російські спецслужби, що діють по всій Україні. Професійні шпигуни створюють агентурні мережі, вербують інформаторів. Військові таємниці, які потрапляють до рук росіян, обертаються загибеллю українських воїнів.
Навіть за межами Донбасу російські диверсанти підривають мости, нищать інфраструктуру, готують збройні теракти.
Спецслужби РФ погрожують розправою і заохочують грошима
СБУ запобігла викраденню на територію Росії військового літака-розвідника. Російські спецслужби погрожували українському льотчику розправитися з членами його родини. Одночасно обіцяли гроші, житло і кар'єру в Росії.
Люди – дуже меркантильні. Як правило, на ідеологічній основі практично ніхто не працює. Найманці, а особливо, розвідники, диверсанти і терористи обов'язково мають фінансовий зиск. В залежності від того, який статус цього розвідника або диверсанта, наскільки масштабне і гостре ставиться завдання – є різні формати фінансування: від 1-ї до 12-ти тисяч доларів, – розповів колишній голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.
Кулигіна - одна з організаторів вторгнення в Україну
Людиною, через яку співробітник російського Головного розвідувального управління Ігор Бєзлер інсценував розстріл полонених, була агент російських спецслужб Ольга Кулигіна, яка працювала під прикриттям журналіста. Протягом багатьох років Кулигіна співпрацювала з офіцерами ФСБ Ігорем Гіркіним та Олександром Бородаєм – лідерами терористичної організації ДНР.
За неї пропонували величезну кількість наших людей. І Гіркін з однієї сторони, і Бєс з іншої. Пропонували по 20-30 заручників в обмін на неї. Вона була однією з організаторів цієї мережі, яка створювалась в Україні.Також відігравала важливішу роль не як бойовик, а як організатор та аналітик, – повідомив колишній секретар РНБО Андрій Парубій.
Кулигіну називають одним з найцінніших російських агентів, якого вдалося захопити в Україні. Протягом багатьох років вона брала участь в операціях російських спецслужб в Придністров'ї, Грузії та Сирії, де підтримувала режим Асада. Кулигіна була одним з організаторів російського вторгнення в Україну. Зі зброєю в руках вона входила до диверсійної групи Гіркіна, яка захопила Слов'янськ. Однак, у вересні Україна погодилась повернути Росії Кулигіну в обмін на групу українських полонених.
Визволення полонених важливіше, ніж покарання винних
Вийти з-під варти вдалося одному з ватажків донецьких сепаратистів Павлу Губарєву. В травні його обміняли на 3-ох співробітників спецпідрозділу "Альфа", захоплених у Горлівці. До суду російські шпигуни, диверсанти та лідери сепаратистів не доходять. В першу чергу росіяни намагаються виміняти тих агентів, які мають найціннішу інформацію.
Читайте також: На сьогодні СБУ затримані 26 громадян Росії за злочини в зоні АТО, — Лубківський
Масовий обмін затриманими терористами та російськими агентами почався, коли в ворожому полоні опинилися сотні українських військових. Злочинцям вдається уникнути відповідальності. Прокуратура, суди та слідчі, які приймають рішення про їх звільнення, керуються принципом крайньої необхідності. Визволення полонених визнається важливішим, аніж покарання винних.
Фактором, який впливає на доведення чи не доведення до суду, є українці, які знаходяться в утриманні сепаратистів. Саме тому, ми намагаємось максимально використати таку можливість, щоб забрати людей сюди. Прокуратура приймає рішення про звільнення. Але, якщо це люди, які вчинили тяжкі злочини, то справи будуть доведені до суду, – наголосив радник голови Служби безпеки України Маркіян Лубківський.
Обмін бранцями відбувається на нейтральній зоні і умови обміну обговорює контактна група. Переговорники – беззбройні. Про їх безпеку дбають групи прикриття, у складі яких є снайпери. Після обміну полоненими сторони розходяться. Особливо цінних бранців та агентів спецслужб можуть передавати на державному кордоні чи навіть на території третіх країн. Проте офіцерів повертають неохоче.
По лінії самопроголошеної ДНР ми, на жаль, не бачимо в офіційних звільненнях офіцерів. Нам наводять незрозумілі аргументи – що немає документів, що солдати теж люди, – пояснив керівник переговорної групи Антитерористичного центру Юрій Тандіт.
Оголосивши перемир'я, президент Петро Порошенко заявив про домовленість обміняти полонених "всіх на всіх". Тим часом Росія і досі відмовляється повернути в Україну льотчицю Надію Савченко та режисера Олега Сенцова. А в полоні терористів залишаються понад 500 українських бранців. 1700 громадян вважаються зниклими безвісті.