Росія – Трампу: "Ти – редиска і сосиска"

14 квітня 2017, 12:00
Читать новость на русском

Ця любов була недовгою. Наступного дня після удару США по сирійській авіабазі Шайрат Росія прокинулася з розбитим серцем.

Весь біль розчарування передала російська авторка "громадянської лірики" Любов Соколик. Її рядки "Ну и гадина ты, Дональд, вновь войну затеял в мире…", які завершуються нещадним "ты – редиска и сосиска", прекрасно доповнюють те, про що писала минулого тижня російська преса. До високої і натхненної поезії мас-медіа, щоправда, не доросли, а тому скористалися прозою. Трамп Росії більше не друг, такий висновок зробили безапеляційні росЗМІ. Деякі, щоправда, додавали, що надія поліпшити стосунки залишається – навіть попри те, що довіри до "гадіни Дональда" більше нема.


Якби Любов Соколик не існувало, її варто було б вигадати. Але це справжня "поетка", в доробку якої ще чимало цікавого

"Від вікна можливостей лишилася щілинка"

А як райдужно та оптимістично починалося все колись… Якщо погортати сторінки назад, можна натрапити, наприклад, на статтю "Трамп підводить Росію до скасування санкцій", яку надрукувала "Газета.Ru" 16 січня 2017 року. "Є санкції проти Росії? Давайте подивимося, чи можемо ми домовитися про які-небудь гідні оборудки. Наприклад, я думаю, почати варто з того, що ядерна зброя має бути дуже значно скорочена", – цитує видання Дональда Трампа. А далі йдуть коментарі російських експертів, зокрема, керівника Центру міжнародної безпеки РАН Алєксєя Арбатова. Арбатов називає слова Трампа прикладом "нового мислення", яке завойовує Америку і висловлює припущення, що президент США буде радитися з Росією з приводу "модернізації свого ядерного потенціалу".

Читайте також: Трампом по Путіну: як удари США по Сирії вплинуть на світ і Росію

Однак не так сталося, як гадалося. Трамп й не думає питати думку Кремля ані з приводу Америки, ані з приводу Сирії. Мозок чисельних російських коментаторів даремно намагається перетравити цю нову реальність. Згідно з деякими інтерпретаціями, Трамп наказав випустили 59 крилатих ракет по лояльних до президента Сирії Асада силах винятково для того, аби сподобатися "яструбам війни" у своєму оточенні. "Трампу час перестати вирішувати свої проблеми за рахунок Росії, оскільки він не досягне жодної зі своїх цілей: ані "вовки" у Вашингтоні ніколи не будуть ситі, ані "овець" у вигляді нормальних відносин з Росією йому не вберегти, – зауважує голова міжнародного комітету Ради федерацій Константін Косачєв. Його цитує Lenta.Ru.


Карикатуристи Charlie Hebdo намалювали Дональда Трампа з ракетою, що стартує. Напис на малюнку радить "робити у квітні все, що подобається"

Косачев додає: Трамп прагнув "перш за все заспокоїти тих, хто прагнув крові в Сирії та інших рішучих дій наперекір Росії. Однак, йдучи у них на поводу, Трамп ступає на дуже небезпечний шлях (...). Намагаючись їм догодити, він цілком реально ризикує зіпсувати відносини з Росією, можна сказати, до рівня Обами, якщо вважати його еталоном негативу і "дна", – зазначає Косачев. Очевидно, що тепер Обама (як ворог номер один) піде на заслужений відпочинок, а його російську ідентифікацію – "чмо" – доношуватиме його наступник. Втім, дехто вважає, що є чинники, котрі виправдовують дії американського президента. Так, на думку "Московского комсомольца", Трампа просто таки змусили насолити Росії.

Відносно російського курсу нового президента американська політична еліта фактично приставила до спини Трампа гострий ніж. У Трампа було два виходи. Вихід перший: йти вперед по шляху, до якого його підштовхують – по шляху відходу від його колишніх обіцянок про партнерство з Москвою. І тоді ніж так би й залишився не встромленим. Вихід другий: спробувати здійснити свої колишні наміри і відчути, як ніж все глибше вгризається в його тіло. Рішення про удар по Сирії свідчить: Трамп вибрав перший варіант,
пише "МК".

"Виходить, що сьогодні Трамп вирішив показати, який він рішучий і жорсткий: без будь-яких санкцій та доказів бомбить Сирію. Путін вже назвав те, що сталося, однозначним актом агресії, Москва вимагає міжнародної оцінки. Російський лідер поговорив по телефону з президентом Ірану Хасаном Роухані. Спільна декларація: Трамп перейшов червону риску", – резюмує телеканал NTV. Має місце "різка криза всього: російсько-американських відносин, сирійських переговорів в Женеві, довіри до гарантів. Адже цей удар означає одне: відносини між Москвою і Вашингтоном ніколи не будуть колишніми. Від вікна можливостей залишилася щілинка", – додає він.

Читайте також: Трансформація Трампа, або Американський "вітер змін" для Путіна

"Дикий звір, що почув запах крові"

А ось ще версія, варта уваги та здивування. Виявляється, Дональд Трамп – не хто інший, як… таємний агент Китаю. Про це – з посиланням на американського оглядача Томаса Фрідмана – пишуть "Новые известия". "Трамп домігся посади, обіцяючи, що збалансує торгівлю з Китаєм, і що ж він робить в першу чергу? Він відкидає розроблену в Америці угоду про вільну торгівлю з 11 іншими тихоокеанськими країнами – договір, сторони якого приносять 40% світового ВВП. Транс-Тихоокеанське партнерство було засновано, головним чином, на американських економічних інтересах, було вигідно найбільш швидко зростаючим технологічним і сільськогосподарським компаніям і містило більше стандартів в сфері охорони праці, екології і прав людини, ніж будь-яка інша торговельна угода. І в цю угоду не входив Китай. Це було наше дитя, яке формує майбутнє торгівлі в Азії", – цитує ЗМІ Фрідмана.

На особливу зацікавленість Дональда Трампа у Китаї вказує і видання Svpressa.ru. "Найбільша проблема Америки зараз в тому, що Дональд Трамп досі не визначився із зовнішньополітичним курсом. Саме тому його зустріч з Сі Цзіньпіном сталася на тлі подій в сирійській провінції Хомс. Звичайно, Трамп хотів справити враження на китайського лідера і показати таким чином, що бачить своїм завданням відірвати Китай від співпраці з Росією", – наводить видання слова політолога-американіста Сєргєя Судакова. Втім, заспокоює Судаков, "Сі Цзіньпін, як мудрий політик, вислухав, але вчинив по-своєму. Росія йому ближче, ніж Америка, незважаючи на величезний товарообіг".

То хто ж такий Дональд Трамп? Слабовольна маріонетка в руках своєї русофобської адміністрації чи "засланний козачок" Піднебесної? Переставши бути другом Росії, президент США набув чимало нових визначень.

Це дикій звір, який почув запах крові,
– подібну радикальну дефініцію дає Трампу такий собі сирійський політолог Башар Аль-Хосні, з яким мала нагоду поспілкуватися "Комсомольская правда в Крыму".

"Удар по сирійській армії, яка бореться з бойовиками з усього світу, – це злочин, за який необхідно судити. Якщо Трамп так вирішив боротися з терористами, то це сумнівний метод. Нинішній президент Америки непередбачуваний і, як мені здається, людина без спеціальної підготовки, а США завжди переслідували на Близькому Сході одну мету – дестабілізацію і хаос", – цитує "КП" свого співрозмовника.


Коли розмір має значення: "Комсомольська правда" заміряла американські "Томагавки" та "їхню відповідь Чемберлену". І цим заспокоїла читача

"Чубатим заокеанським карапузом", котрому конче потрібна війна, називає Дональда Трампа російський фрік Іван Охлобистін. "Може, потролити (Америку – Авт.) і провести пару додаткових ядерних випробувань на атолах в Тихому океані? З прямою трансляцією на Першому каналі і святковим концертом типу "Блакитного вогника"? (…) А там вже – ми не винні! Там за фактом жертви з нас все гріхи знімуться. Тим більше що гріхів у нас – безодні. І, по суті, Трамп робить нам райський подарунок", – зазначає колишній піп російської православної церкви в своєму блозі на каналі RT.

Гірший за Обаму

В обговоренні дій Трампа взяли участь й офіційні особи Російської Федерації. У середу "прокинувся" Владімір Путін. Рівень довіри у відносинах між Росією і США при адміністрації президента Дональда Трампа відчутно підупав, заявив глава РФ.

Можна сказати, що рівень довіри на робочому рівні, й особливо на військовому рівні не став краще, а, швидше за все, деградував,
– сказав Путін у відповідь на питання про те, чи стали відносини з США при новому президенті "гіршими, аніж при попередньому", передає телеканал "Дождь".

Раніше з приводу "деградації відносин" висловився також керівник російського МЗС Сєргєй Лавров. "Це нагадує ситуацію 2003 року, коли США і Великобританія разом зі своїми союзниками вторглися до Іраку без згоди Ради Безпеки ООН, при грубому порушенні міжнародного права. Зараз не спромоглися навіть якісь факти навести, посилалися тільки на фотографії, знову спекулювали на фотографіях дітей і на свідченнях різних неурядових організацій (…). Пригнічує, що все це завдає шкоди і без того підірваним відносинам між Росією та США, але сподіваюся, що ці провокації не приведуть до незворотних наслідків. Уже зараз цитують ЗМІ радісні висловлювання колишніх функціонерів обамівської адміністрації про те, що після цих ударів співпраця між Росією і США стає зовсім вже нереальною. Сподіваюся, що вони будуть осоромлені, хоча, безумовно, висновки ми для наших відносин будемо робити", – заявив Лавров, чиї слова наводить "Комсомольская правда".

Не факт, що в Білому домі читають "Комсомольську правду", проте в боргу Дональд Трамп не залишився. "Якби Росія не підтримувала цю тварину (Асада – Авт.), то не було б проблеми", – наголосив американський президент.

Думаю, це дуже погано для Росії. Думаю, це дуже погано для людства. Це дуже погано для сучасного світу. Але коли скидаються хімічні або бочкові бомби... прямо в центр людської юрби, то, скажу відверто, спостерігаючи за дітьми без рук, без ніг, розумієш, що це зробила тварина,
цитують Трампа Вести.Ru.

Тим часом інші росмедіа повідомляють про наслідки, яких може зазнати Росія через дружбу їхнього правителя з сирійською "твариною". "Постійний представник США при ООН Ніккі Гейлі пригрозила Росії новими санкціями. За її словами, в Білому домі вже почали обговорювати відповідне питання", – пишуть Дни.Ru. І продовжують гнути офіційну кремлівську лінію: "Сирійська армія не має запасів хімічної зброї. Факт знищення всіх запасів хімічної зброї збройних сил Сирії був зафіксований та підтверджений спеціалізованим підрозділом ООН", – заявив прес-секретар глави російської держави Дмітрій Пєсков, якого згадують "Дні".

Трампу треба тричі подумати, перш ніж вводити нові санкції проти Росії. Він заслужить оплески Маккейна, але підірве останній шанс на діалог,
пише у своєму Твіттері російський сенатор Алєксєй Пушков.

Але діалог з РФ не є тією приманкою, задля якої Сполучені Штати змінили б свій зовнішньополітичний курс. Дружба Росії – доволі нікчемний бонус, і у Вашингтоні це чудово розуміють. Саме тому держсекретар США Рекс Тіллерсон приїжджав цього тижня до Москви не шукати діалогу, а озвучити список вимог. "За кілька годин до прильоту в російську столицю він висунув Кремлю ультиматум, зажадавши вибирати між позицією Заходу і підтримкою сирійського президента Башара Асада", – зазначає Forbes.Ru.


Видання durdom.in.ua дотепно окреслило коло актуальних друзів Кремля. Їх лишилося небагато: Асад та Кім Чен Ин

Однак "заклик Тіллерсона не призведе до зміни позиції Кремля. Москва продовжить підтримувати Асада та, відповідно, не буде підтримувати дії Сполучених Штатів в цьому регіоні. Ситуація не зміниться. Таким чином, наші мрії про дружбу з Трампом будуть розвіяні. Можна очікувати навіть введення додаткових санкцій з боку США", – резюмує ситуацію "Деловой Петербург".

Читайте також: Путін ніколи не здасть Асада, – Bild

"Існувала теорія великої угоди, відповідно до якої після приходу до влади Трампа Росія і Сполучені Штати можуть досягти компромісу з кількох питань, обмінявши один інтерес на інший. Але поки відносини Трампа і Путіна складаються дуже погано, особливо після авіаудару військ США по сирійському аеродрому. Схоже, ні про яку угоду вони вже не мріють", – пише видання.

Тож хоч Рекс Тіллерсон і заявив у Москві, що його зустріч з російським керівництвом "відбувається у важливий момент, коли ми намагаємося прояснити позиції один одного" (цитує держсекретаря Rosbalt.Ru), здається, це все таки не той випадок, коли у сторін дійсно лишаються надії на порозуміння. Адже Росія не хоче і не може міняти свою політику, а Америка, схоже, не збирається їй цього пробачати.

Читайте також: Рівень довіри між США та Росією перебуває у найнижчій точці, – Тіллерсон