"РосУкрЕнерго" виграла суд за 11 млрд. куб. м газу

12 червня 2010, 13:54

Не грошима, так газом - піврічна судова тяганина “РосУкрЕнерго” та "Нафтогазу України" в Стокгольмі скінчилася. Принаймні у цьому впевнені акціонери швейцарського трейдера.

Адже підконтрольна Дмитру Фірташу компанія Сentragas розповсюдила реліз щодо позитивного для РУЕ вирішення суперечки щодо спірного газу. Дане рішення підтверджує, що спірний обсяг газу був вилучений "Нафтогазом" з порушенням умов контракту з “РосУкрЕнерго”, і що "Нафтогаз " має повернути “РосУкрЕнерго” 11 млрд. куб. м. газу, які перебувають в підземних газосховищах України на тих умовах, які були до вилучення.

Українська сторона рішення суду поки не коментує. Мовляв, стокгольмську ухвалу ще не отримали. Втім, хоч документ і не бачили, віддавати ані спірний газ, ані гроші не хочуть.

Юрій Бойко (міністр палива та енергетики України): “Що стосується сьогоднішньої ситуації, то я скажу, чого не буде, - не буде бездумної віддачі ресурсів за рахунок наших споживачів і національних інтересів. Тому що віддати 11 млрд. куб. м газу з балансу "Нафтогазу України" - це неможливо”.

Сергій Тігіпко (віце-прем'єр-міністр України): “Ви знаєте, нічого такого ми на уряді не обговорювали. Це ще не остаточне рішення і ніяких розмов про повернення грошей за це ми не ведемо. Нічого такого в бюджеті не передбачено, тому говорити про якісь повернення значних сум ми не можемо”.

Вітчизняні чиновники розглядають можливість подання апеляції на рішення стокгольмського суду. Експерти бачать кілька варіантів оскарження ухвали і бачать оптимістичну перспективу.

Валентин Землянський (екс-речник НАК "Нафтогаз України"): “По-перше, воно може бути оскаржене у Верховному Суді Швеції, є перелік нюансів, згідно з якими це може статися. По-друге - це рішення повинно бути імплементовано Верховним Судом України, без цього нічого не відбудеться. І третя позиція - НАК має достатньо сильну доказову базу - тому говорити зараз, що рішення стокгольмського суду безальтернативне, я б не став”.

Якщо ж виконувати рішення суду таки доведеться - треба буде віддати не лише 11 мільярдів кубометрів газу, але й компенсацію у понад мільярд кубометрів та 200 мільйонів доларів за порушення умов договору. Ситуація може розвиватися різними шляхами.

Олександр Нарбут (експерт з енергетичних питань):
“Не вирішено питання щодо реалізації прав вимог НАК “Нафтогазу” на суму 1,7 мільярда доларів - це та сума заборгованостей, яку переуступив “Газпром” нам, і таким чином у компанії є можливість отримати зустрічні фінансові вимоги, і таким чином, щоб менше газу віддавати або перерозподілити графік на більш тривалі рядка”.

Володимир Омельченко (експерт з енергетичних питань Центру ім. Разумкова): “Групі Дмитра Фірташа дадуть реалізувати на внутрішньому ринку 7-8 млрд. куб. м газу, і десь 3-4 млрд. буде реекспортуватися до Європи, і зрозуміло, що всі причетні сторони зароблять свої гроші”.

Водночас експерти припускають - вирішення проблеми газу Фірташа може призвести до банкрутства української державної газової монополії. Адже навіть у найкращому варіанті "Нафтогаз" при погашенні боргу втратить близько мільярда доларів.