ЄС пообіцяв і надав Україні план дій щодо безвізового режиму

22 листопада 2010, 21:23

Європейський Союз на саміті у Брюсселі надав Україні план дій щодо безвізового режиму. Документ визначає усі технічні умови, які повинна виконати Україна, аби її громадяни короткостроково їздили без віз до ЄС.

Виконання плану, яке може, правда, затягнутись на роки, будуть відстежувати обидві сторони.

“Безумовно, ключовим результатом саміту стало представлення Європейським Союзом плану дій щодо запровадження безвізового режиму. Вважаю це спільним успіхом України та ЄС. Нарешті ми вийшли на прямий шлях до зняття візових бар’єрів”, - сказав Президент України Віктор Янукович.

“Через якийсь час - кілька тижнів, можливо, місяців, ейфорія точно спаде, особливо коли почнеться перший моніторинг, а я думаю, що, на скільки я знаю, кожні півроку буде Єврокомісія моніторити виконання цього плану дій, і коли нам почнуть ставити червоні галочки, то ейфорія точно закінчиться”, - вважає директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

Окрім проанонсованого плану дій, Україна отримала доступ до участі у програмах Євросоюзу. Щоправда, тільки відкритих для третіх країн. На цьому європейські дарунки і закінчилися - до багатообіцяючої і довгоочікуваної угоди про асоціацію щодо вільної торгівлі так і не дійшли. Відтермінували на рік.

“Ми б хотіли до середини 2011 року завершити нашу угоду про асоціацію; ми б хотіли побачити поступ щодо демократичної реформи в Україні; і ми сподіваємося, що українське керівництво просуватиметься вперед з економічними реформами також”, - сподівається Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

І якщо з домовленостями про безвізовий режим з ЄС Україна однозначно виграє, то з зоною вільної торгівлі, що входить до угоди про асоціацію, є певні проблеми. Адже Євросоюз, перш за все, дбає про інтереси власних виробників. А українські аграрії і так втратили від вступу до СОТ.

“Сьогодні вперше за 9 місяців ми констатуємо від’ємне сальдо в торгівлі с/г продукцією між Україною і ЄС у розмірі 309 млн. грн., тому для аграрного сектору створення зони вільної торгівлі з ЄС є надзвичайно чутливим”, - каже директор департаменту зовнішньоекономічного співробітництва МінАПК Сергій Іващук.

Втім, як зазначають експерти, європейські лідери досить приязні до України. Кажуть, навіть сприятимуть всім реформам, якщо вони будуть демократичними.