Що принесе країні масова приватизація
Через нестачу грошей кабмін на початку травня постановив продати з молотка майже 300 державних підприємств. Загалом з приватизації хочуть отримати 17 мільярдів гривень. У переліку – кілька обленерго, облгази, шахти, селекційні підприємства з землею, а ще "Укрторф", відомий на увесь світ " Антонов", та усі порти країни.
Від швидкої приватизації держава більше втратить, ніж отримає. Так вважають представники держпідприємств, які у переліку на продаж. А таких 286, і 43 з них – стратегічні. Щоправда вони ще мають отримати відповідний дозвіл від парламенту.
Президент ідею підтримав. І у щорічному посланні парламенту він натякнув, що у власності держави майже 2 тисячі підприємств. Хоча цілком вистачить і 2 сотень.
Звичайно, ми не будемо продавати "Укрзалізницю" чи оборонні підприємства, але для чого державі 14 племінних кінних заводи,
— заявив він.
Натомість президент Асоціації "Укр-порт" Юрій Крук каже, що приватизація – ідея хороша. Проте її ціллю мають бути не гроші для бюджету, а пошук ефективного власника для підприємства. Аби воно працювало і далі. До того ж порти мають різний товарообіг, а отже прибуток. Відтак навряд чи буде зиск з продажу їх усіх.
Самі ж підприємці вважають, що підприємства для приватизації потрібно готувати. Провести аудит, здійснити аналіз активів. До того ж в Україні немає нової програми приватизації, а у старої термін дії збіг ще торік. Авральна приватизація, на їх думку, завдасть більше шкоди, ніж користі.
Головне щоб в цих умовах не було поспіху, щоб це не було "гуманітарною" допомогою у вигляді стратегічних підприємств в Україні, щоб це не перетворилось в перерозподіл влади діючих структур наближених до нинішньої влади,
— пояснює керівник Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.
Та у Фонді держмайна не бачать проблеми у відсутності програми приватизації. Мовляв, є відповідний закон і цього достатньо. Приватизацію проводитимуть поетапно, претендентів вивчатимуть ретельно. Наразі готують до продажу дві ТЕЦ.
У приватизації підприємств можуть брати участь і іноземні інвестори, єдині кого не допускатимуть – росіян і російські компанії. Президент наголосив на цьому ще півтора місяця тому.