Що відбувається у США: коротке пояснення для неамериканців

2 жовтня 2013, 13:12

Джерело:

The Guardian

Видання The Guardian спробувало простими словами пояснити, що зараз відбувається у США. Чому там колапс уряду (government shutdown), що його спричинило, чи це небезпечно для світової економіки і скільки триватиме непорозуміння між американськими урядовцями.

Подаємо переклад статті US shutdown: a guide for non-Americans.

Що ж сталося у США?

Уряд США почав закривати державні служби. Сотні людей прокидаються з новиною про те, що у них від сьогодні - неоплачувана відпустка на невизначений термін. Припинення роботи уряду загнало у глухий кут роботу цілого ряду державних сервісів найбільшої економіки світу.

Чому?

Фінансовий рік закінчився у США 30 вересня, а на новий, 2013-2014, політики не погодили бюджет. Його у США мають погодити дві структури: Палата представників та Сенат (обоє є частинами Конгресу). Вони не дійшли згоди, тож зараз немає бюджету, з якого оплачують працю всіх американських чиновників.

А вони не могли до 1 жовтня домовитися?

Вони намагалися - переговори між Палатою і Сенатом тривали всю ніч, але компромісу не було знайдено.

Що є причиною суперечки між Палатою представників і Сенатом?

Незважаючи на тижні переговорів, республіканці продовжують наполягати на скороченні і відтермінуванні програми медичного страхування Obamacare, впровадити яку є однією з передвиборчих обіцянок Обами.

Палата представників підконтрольна республіканцям. Останні взагалі не вітають Obamacare (особливо опозиційним до програми є рух всередині Республіканської партії Tea Party). Тож Палата пропонує Сенатові погоди бюджет без витрат на Obamacare - фінансування цієї програми у ньому відтерміноване.

Більшість Сенату -це демократи, підтримують Обаму. Відповідно, вони відмовляються погодитися на зменшення витрат на президентську програму.

Урядовий колапс означає, що припинить роботу вся система державних установ США?

Аж ніяк. Фонди соціального забезпечення і федеральна програма медичного страхування Medicare продовжують роботу. Так само службовці в армії справно отримуватимуть зарплатню - відповідний указ Обама підписав у ніч з понеділка 30 вересня на вівторок 1 жовтня.

Не виходять на роботу сотні тисяч працівників інших держслужб - від Пентагону до робітників національних парків.

Як ситуацію будуть вирішувати?

Політики США ще раз сядуть за стіл переговорів у Вашингтоні. Можливо, створять спеціальний комітет, який займеться вирішенням питання. Туди мали б увійти представники обох партій. Принаймні, таке запропонувала Палата представників. Хоча Сенат, швидше за все, пропозицію опонентів відкине.

Можливо, приймуть тимчасовий бюджет на кілька місяців, але Обаму не задовольнила і така пропозиція, бо він вважає, що це тільки відтерміновує вирішення проблеми держскарбниці.

Які загрози несе колапс уряду?

Якщо люди не отримують зарплати, вони не можуть витрачати гроші на покупки, виплачувати кредити та іпотеки.

Аналітики IHS Global Insight підрахували, що кожен день простою держустанов коштуватиме бюджету США 300 млн доларів.

Головне питання - скільки часу триватиме колапс. Адже чим довше він триває, тим більше зменшується річний показник ВВП.

Чи було вже таке раніше?

Так. Востаннє - у 1995-1996-му роках, коли не знайшли спільної мови Білл Клінтон і Палата Представників. Колапс тривав 28 днів.

У 80-х такі випадки були ще частішими. Загалом урядовий колапс в США ставався 17 разів - з різних причин.

Чи пов'язані якось теперішній колапс уряду і минулорічні суперечки за підняття боргової "стелі"?

Це різні пункти порядку денного, але колапс уряду впливає на питання про боргову стелю.

Закон дозволяє Америці позичати гроші, поки її державний борг не досягне суми 16, 7 трлн доларів. І виглядає, що в середині жовтня це станеться.

Якщо не буде досягнуто домовленостей щодо збільшення стелі боргу, Америка перестане брати позики. А це спровокує світову фінансову кризу.

Проблема підвищення стелі боргу теж потребує вирішення - але час, який варто було б витрачати на пошуки цього рішення витрачають на суперечки про бюджет.

А чому вони не можуть просто взяти і підвищити максимальний рівень боргу?

Потрібен закон, який дозволить це зробити. Щоб його прийняти, потрібна згода республіканців і демократів.

Республіканці ж намагаються пов'язати стелю боргу з впровадженням Obamacare, стверджуючи, що ця програма надто дорога для держскарбниці.

Як на всі перипетії реагує ринок?

Наразі паніки немає. Інвестори вважають, що колапс триватиме недовго. Набагато більше їх хвилює, що наближається дата, коли треба визначитися щодо "стелі боргу".

З доларом уже відбуваються маленькі зміни - на світовому ринку він подешевшав на півцента.