Що відомо про нові правила призначення житлових субсидій
До початку опалювального сезону залишилося кілька днів. Не за горами і платіжки із кругленькими сумами. Аби не потрапити в боргову пастку, українці поспішають оформити субсидії. Про нові критерії призначення такої державної допомоги і зміни, які чекають уже з нового року – дивіться у сюжеті.
Кияни бідкаються, що з початком опалювального періоду, вони ще не оформили субсидії. Більшість пенсіонерів "виписують" дітей, аби отримати субсидію.
Читайте також: Польське економічне диво: як нараховуються субсидії у сусідів
"У мене є подруги, у яких така ситуація, як у мене, але добре, що я маю двох дітей, вони не одружені. А у кого одружені, враховується дохід сім'ї, все підсумовується, плюсується і не дають субсидії", – розповіла мешканка Києва.
Не зовсім так – запевняє представник профільного міністерства Віталій Музиченко. Із травня 2018 року до отримувачів субсидії – індивідуальний підхід.
Коли вони за загальними критеріями не можуть розраховувати на субсидію, у них є можливість звернутися до органів влади на місцях, адже ми розширили повноваження комісій,
– заявив директор директорату соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко.
А загальні критерії цього року прописали детальніше. Тепер субсидію не нараховуватимуть безробітним, які не перебувають на обліку у центрі зайнятості і не сплачують єдиних соціальних внесків. Не зможуть її отримати і ті, хто має авто з дати випуску якого – менше 5 років. А також українці, які перебувають за кордоном більше 60 днів. За винятком тих, хто поїхав на навчання чи у відрядження.
У 2019 році обіцяють запровадити монетизацію субсидій
Переселенцям процедуру надання субсидій спростили. Отримати їх можна без договорів оренди, на підставі довідки внутрішньо-переміщеної особи, 2018 року на допомогу українцям передбачили 55 мільярдів гривень. У минулому опалювальному сезоні цих грошей вистачило на більше семи мільйонів домогосподарств.
Скільком же держава допоможе тепер, не відомо. Адже і тарифи можуть зрости, та й крізь сито відбору пройдуть не всі колишні субсидіанти. Тим часом, вже з січня субсидії обіцяють монетизувати. Їх українцям надаватимуть "живими" грошима. Як саме – ще не вирішили. Скоріш за все – на картковий рахунок.
Людям ідея до вподоби. Кажуть: аби на краще. Тим часом експерти прогнозують: запровадити монетизацію на початку 2019 року – нереально. Надто багато невирішених питань.
Кроку назад вже не можна робити. Головне – налагодити бек-офіс цієї монетизації, не просто кошти на рахунки віддати. Доки реєстри будуть формувати газовики, теповики та водники, толку не буде,
– повідомив координатор житлово-комунальних програм мережі "Опора" Тетяна Бойко.
От тільки, кажуть експерти, не відомо, чи новведення таки змінять систему і таку державну допомогу отримуватимуть лише ті, хто її потребує. За даними єдиного реєстру одержувачів субсидій: їх призначають навіть жителям елітних забудов. Якщо зареєстровані пенсіонери, одинокі матері чи багатодітна родина – не мають права відмовити, пояснюють у Мінсоцполітики. Вони ж допомогу зможуть отримати і тепер.