Що відомо про Вишинського: антиукраїнські статті, російські нагороди та звернення до Путіна

28 серпня 2019, 15:42
Читать новость на русском

У травні 2018 року, одразу після обшуків в офісі медіахолдингу "РИА Новости Украина", керівника російського інформагентства Кирила Вишинського затримали. Його звинувачують в антиукраїнській діяльності у ЗМІ. 28 серпня 2019-го року Вишинського звільнили з СІЗО під особисту поруку.

Правоохоронці отримали оперативну інформацію про цілеспрямовану діяльність РФ по залученню журналістів та громадян України до проведення підривної інформаційної діяльності. Про це повідомив ексзаступник голови СБУ Віктор Кононенко.

Читайте також: Непублічні перемовини йдуть і Росія хоче виторгувати Вишинського, – експертка

У чому звинувачують Кирила Вишинського

Вишинського звинуватили у державній зраді та веденні підривної інформаційної діяльності на території України. За даними спецслужб, навесні 2014 року він працював у Криму, де з підконтрольними йому журналістами готував матеріали, які виправдовували анексію півострова Росією.

За цю діяльність Вишинському указом Путіна вручили російську медаль "За повернення Криму" та медаль ордена I ступеня "За заслуги перед Вітчизною". Їх знайшли під час обшуків офісу інформагентства. Також у його офісі було знайдено: георгіївські стрічки, валюту, карту Новоросії, пістолет та російський паспорт, не зважаючи на те, що він громадянин України.


Російська медаль ордена Вишинського – "За заслуги перед Вітчизною" I ступеня

Прокуратура звинуватила його у публікації 72 антиукраїнських статей, які містили "недостовірну та упереджену інформацію стосовно України, української влади, армії та заперечували російську агресію проти України". Усі ці статті Вишинський розміщував у період з 2014 року по 2018 рік. За це він отримував стабільне фінансування – 53 тисячі євро щомісячно.

Сам Вишинський провини не визнав. У відповідь на закиди прокурорів щодо антиукраїнських статей на сайті агентства відповів, що не є їх автором, а ті, мовляв, публікувалися під грифом "особиста думка".


Вишинський у суді

За два дні після затримання, 17 травня 2018 року, Херсонський міський суд обрав йому запобіжний захід – тримання під вартою. А вже 1 червня 2018 року на засіданні Апеляційного суду Вишинський заявив про відмову від українського громадянства та попросив захисту в Путіна.

Я заявляю про вихід з українського громадянства. С цієї хвилини я вважаю себе тільки громадянином РФ. Я звертаюся до президента Путіна з проханням надати мені право на захист, а також вжити необхідні заходи щодо мого звільнення,
– заявив керівник "РИА Новости Украина" Кирило Вишинський.

Дивіться сюжет про Кирила Вишинського від 24 каналу:

Розгляд справи проти Вишинського

У квітні 2019 року Подільський райсуд столиці почав розглядати справу проти Вишинського по суті. А 7 травня 2019 року продовжив йому запобіжний захід до 22 липня. Того ж дня Верховний суд відмовив у задоволенні касаційної скарги Вишинського щодо його затримання.

"Доводи сторони захисту судом були не враховані. Є ще стадії, які тривають, стадії досудового засідання, це не остаточне рішення, це не означає, що Кирила визнали винним", – повідомив адвокат Кирила Вишинського Андрій Доманський.

28 серпня Вишинському змінили запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання. Він повинен буде з'являтися на вимогу в суд, не спілкуватися зі свідками у своїй кримінальній справі, повідомляти про зміну місця свого проживання і роботи. Наразі паспорт Вишинського залишається у прокурорів.

Читайте також: Обмін Вишинського на полонених моряків: Україна не може передати журналіста Росії

Реакція Путіна на арешт Вишинського

18 травня 2018 року під час телепередачі "Пряма лінія" ведучий та колишній прес-секретар виборчого штабу Володимира Путіна зачитав питання, задане через одну із соціальних мереж:

Чи розглядаєте Ви можливість обміну російського журналіста Кирила Вишинського на засудженого в Криму режисера Олега Сенцова?

Путіна обурило таке порівняння, під час красномовної відповіді виявилось, що Вишинський – чесний журналіст та професіонал своєї справи, якого неправомірно затримали за його діяльність. А Олег Сенцов, за словами Володимира Путіна, – небезпечний терорист, який готував терористичний акт. Тому порівнювати їх – неможливо.

Окрім того, президент Росії додав, що сподівається на те, що "здоровий глузд повернеться на Україну". Також на той момент президент Росії досі не усвідомив, як правильно – "в" чи "на" Україні.

Варто додати, що пропагандистські російські медіа перетворили Кирила Вишинського на так званий несправедливо засуджений символ. У 2018-му році йому навіть вручили премію "Камертон". Ця премія присуджується журналістам "за видатні досягнення в галузі захисту прав людини, за мужність і послідовність у відстоюванні принципів свободи слова, за чесність, гідність, громадянську відповідальність і людське співчуття".

"Камертон" створила у 2008-му році "організація журналістів Росії", головою якої є відомий російський пропагандист Володимир Соловйов.

Що ще відомо про Кирила Вишинського

Відомо, що Кирило Вишинський родом із Дніпра. Починав він свою журналістську кар'єру на місцевих телеканалах.

28 жовтня 2004-го року Кирило Вишинський та інші представники каналу ICTV того часу: Дмитро Кисельов, Олександр Богуцький та МихайлоПавлов, критикували українських журналістів, які підписалися під заявою проти політичного тиску на їх ЗМІ.

У 2006-му році він висувався кандидатом в депутати Дніпропетровської обласної ради "Народної партії". Згодом був заохочений подякою Центральної виборчої комісії "за сумлінне виконання своїх обов'язків".

Пізніше був кореспондентом російського державного телеканалу "Росія-1", за допомогою якого навіть акредитувався на інавгурацію Януковича у 2010-му році. На "Росія-1" він працював з 2006-го по 2011 рік.

Також від цього каналу він, як спецкореспондент, висвітлював події на Майдані. У своїх репортажах мирних протестувальників він називав "майданівськими бойовиками" і засуджував все, що відбувається в Україні.