Шлях до шенгенської зони: як Україна виборює безвізовий режим
Відносини між Україною та Євросоюзом розпочались у 1992 році. Тоді Президент України Леонід Кравчук вперше зустрівся з Головою Комісії Європейських Співтовариств Жаком Делором. Пізніше Президент Віктор Ющенко заявив про чіткий вектор на євроінтеграцію.
У 2010 році ідею про асоціацію підтримав Віктор Янукович. Своїх поглядів Президент України не змінював до 2013 року. Щоправда, на переговори чомусь намагався долучити і Росію. У найвідповідальніший момент у Вільнюсі тодішній гарант різко передумав і розвернув політику на Москву. Це стало переломним моментом у сучасній українській історії – обурені люди вийшли на Майдан.
Революція Гідності, Небесна сотня, анексія Криму і війна на Донбасі. Ці події накрили Україну за півроку. Ратифікація угоди про асоціацію відбувалась одночасно у Києві та Брюсселі.
Документ про Євроінтеграцію передбачав для українців безвізовий режим, зону вільної торгівлі, а також боротьбу з корупцією та тероризмом. Український Президент був впевнений, що дорога у шенген відкрита та анонсував кілька дат отримання безвізу.
Читайте також: Уже скоро: перспективи та головні ризики безвізу з ЄС для українців
Європейці закидали Києву гальмування реформ та тотальну корупцію. Рух України до ЄС ледь не зірвав референдум у Нідерландах. Тамтешні громадяни проголосували проти асоціації українців. Після тривалих переговорів компроміс з Амстердамом знайти вдалося.
Свою ложку дьогтю останнім часом додавала і Франція. Мовляв, відкриті кордони спричинять неконтрольований потік емігрантів. Але за результатом попередніх обговорень, більшість парламентарів все ж на боці України.
Ми не називаємо конкретних дат, але зараз кажемо, що до сезону відпустки, якщо все піде добре, українці вже зможуть їздити вже без віз. Але треба для того мати біометричний паспорт, про що, багато людей ще не знають,
– повідомив прес-аташе ЄС в Україні Давид Стулік.
Якщо Європарламент проголосує за безвіз, їздити до шенгенської зони можна буде власникам біометричних паспортів лише на 90 днів щопівроку без права на працевлаштування. Коли Європа стане ближче до України стане відомо вже 6 квітня.