Шоу справедливості від Шокіна

22 лютого 2015, 13:20
Читать новость на русском

Наступник Віталія Яреми на посаді Генерального прокурора України Віктор Шокін вирішив у короткі терміни розпочати нові та завершити попередні розслідування резонансних справ, що накопичились за роки незалежності в Україні.

Одразу після його призначення, органи прокуратури почали слідчі дії щодо колишнього голови фракції Партії Регіонів Олександра Єфремова, а згодом і проти його заступника Михайла Чечетова. Шокін після призначення серйозно взявся за колишніх регіоналів, пообіцяв назвати замовника вбивства Георгія Гонгадзе і розкрити справу розстрілів на Майдані.

Прихід Шокіна

Після відверто невдалої роботи у якості Генпрокурора Віталія Ярему за бездіяльність зацькувала громадськість. Тому він вирішив першим написати заяву на звільнення та не чекати ганебного голосування за його відставку.

Місце Яреми зайняла людина, яку умовно можна назвати "людиною з другої парти". Ще з початку двохтисячних років Віктор Шокін почав працювати на посаді заступника генпрокурора. За цей час, до 2014 року, він кілька разів був звільнений новою владою і повертався на місце при її зміні. За іронією долі на службу у лави Генпрокуратури Віктора Шокіна повернув Віталій Ярема.

Призначення Шокіна відбувалось у несприятливих умовах. Окремі парламентарі закликали призначити Віктора Шокіна "в.о", а потім провести відкритий конкурс. Але команда Петра Порошенка і сам президент таку ідею проігнорували. Поряд з тим, варто відзначити, що кандидатуру Шокіна підтримало 318 народних обранців.

Читайте також: Порошенко задоволений роботою Шокіна

Для легітимації себе на посаді Генпрокурора в очах громади, Шокіну потрібна була потужна медіакампанія в ЗМІ — справжнє шоу справедливості.

До того ж активізація роботи Генпрокуратури добре позначиться на рейтингу усієї влади. Показовість та піар досудового слідства над найбільш одіозними мерзотниками режиму Януковича, що залишились без кришування, є найкращою цільовою групою для кримінальних проваджень. Дивно, чому цього не робили раніше. Ймовірно, тримали цей козир у рукаві до гірших часів.

Справедливість, як цінність

Звісно, що для багатьох притягнення до відповідальності цих осіб, буде позитивним кроком.

Але по суті система прокуратури, як репресивного органу, що діє виключно в інтересах правлячих кіл, функціонує у цей спосіб з радянських часів і неспроможна до звершення справедливості. Ця система ставить під сумнів усю свою діяльність, і навіть чесні розслідування будуть піддані сумніву.

Тобто, той же Єфремов, Чечетов та інші зможуть подати на апеляцію, дійти до Міжнародного суду з прав людини і знайти шпарину у порушенні процедури притягнення їх до відповідальності. І як наслідок – отримати можливість перевести власну справу у категорію резонансних та заявити про політичні репресії.

Отже, виходить, що "полювання на відьом" у довгостроковій перспективі, навіять якщо відьми справжні, лише нашкодить репутації України, а справжні злочинці зможуть уникнути покарання.

Читайте також: Шокіна терапія ГПУ

За таких обставин, Опозиційний блок може гуртувати свій електорат і підвищувати рейтинги. Слідчим прокуратури та суддям, що сьогодні долучені до цих справ, потрібно діяти максимально прозоро і бездоганно дотримуватись процедури.

З іншої сторони такі кримінальні справи, як вбивство Георгія Гонгадзе, справа про загибель В’ячеслава Чорновола, а тепер і розстріл Небесної сотні є символами "старої", не реформованої України. І без їхнього розв’язання недовіра до правоохоронних і слідчих органів залишатиметься завжди низькою.

До речі, Віктор Шокін є 13-м Генеральним прокурором України. Чи щасливе це число для України, побачимо вже найближчим часом. Зважаючи на кар’єрні злети і падіння, Віктор Шокін має необхідність до психологічної самореалізації. Можливо, це допоможе йому у важкій роботі.