Штучне запліднення жінкам старшим 49 років заборонять
Джерело:
mam.uaОбмеження на штучне запліднення вводять після скандалу навколо 65-річної мами Валентини Підвербної.
Верховна Рада в першому читанні прийняла проект закону, який забороняє медикам проводити штучне запліднення жінкам старше 49 років (законопроект про обмеження у використанні репродуктивних технологій).
Тепер верхньою межею репродуктивного віку для штучного запліднення будуть вважати вік 49 років. Про це розповів В'ячеслав Камінський, головний акушер-гінеколог МОЗ України.
"У всьому світі межею репродуктивного віку жінки є 45 років - вік, максимальний для донації яйцеклітини. Водночас максимально рекомендований вік для народження дитини для жінки - 54 роки. Ця цифра виведена з урахуванням того, щоб мама змогла виховувати дитину хоча б до 18. В результаті ми вирахували середню цифру - 49 років", - розповів Камінський.
Лікар також підкреслив: новий законопроект буде відповідати програмам, які застосовуються в світі в плані репродуктивних технологій
Для жінок за 49 не все втрачено
На думку депутатів, можливість народити дитину з пробірки після 49 років зможуть тільки ті мами, яким дасть добро спеціальна медкомісія. Її, очевидно, будуть збирати для кожного конкретного випадку, щоб оцінити фізичну та психологічну готовность жінки стати мамою.
Цікаво, що до теми вікових меж для ЕКО депутати звернулися через рік після народження найвідомішої української дитини - дівчинки Анни-Марії, яка з'явилась на світ у 65-літньої жінки.
22 лютого Анні-Марії виповнився рік. Незабаром після народження дівчинки вибухнув скандал: медики і соцслужби підозрювали, що пенсіонерка не вміє доглядати за дитиною, не годує, не миє.
Читайте детальніше: Найстаршій мамі України, Валентині Підвербній, шлють гроші з усього СНД
Жінку вмовляли відмовитися від доньки. Але свою дитину Підвербна відстояла. А її вчинком захоплювалися немолоді жінки, які стали частіше звертатися до репродуктологів. Втім, з тих пір одноліткам Підвербної відмовляють з етичних міркувань.
- Ми вважаємо, що жінка повинна мати можливість доростити свою дитину до повноліття, - заявив "КП" віце-президент асоціації репродуктологів України Валерій Зукін. - Щороку в репродуктивні клініки звертається близько 10 тисяч жінок. Приблизно 2% з них старші 50 років. А це близько 200 осіб, що не так вже й мало. Звичайно, обмеження потрібні, оскільки випадки дуже пізніх пологів викликають суспільний резонанс. Раніше ми пропонували обмежити вік 54 роками, виходячи з такої формули: середня тривалість життя жінок у країні мінус 18 років. Однак МОЗ запропонував знизити планку до 49 років, і дати можливість в інших випадках приймати колегіальне рішення. Наприклад, в Англії немає законодавчо оформлених вікових обмежень для застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Рішення в кожному випадку приймається колегією, до якої входять не тільки лікарі клініки, а й соціальні працівники, психологи, представники церкви. У нас такої практики не було. Якщо закон затвердять, то постане питання, який центральний орган буде приймати рішення про долю кожної жінки, і хто буде в складі медколлегіі.
Поки законопроект депутатів ще не вступив в силу. Але це може відбутися вже влітку 2012 року.
Як за кордоном?
За кордоном штучне запліднення поширене, проте в розвинених країнах існує вікове обмеження.
- США не роблять ЕКО жінкам старшим 39-55 років (залежно від штату);
- Великобританія – до 50 років;
- Данія – до 45 років;
- Ісландія – до 42 років;
- Нідерланди – до 40 років;
- Швеція – до 35 років;
- Натомість в Ізраїлі та в Росії немає обмеження на процедуру ЕКО.
Читайте також: