Сили спецоперацій: найважливіше про новий рід військ в Україні

8 липня 2016, 20:30
Читать новость на русском

Питання обороноздатності країни – нині чи не найважливіше. Очевидно, цю думку поділяють у Збройних Силах України, де створюють нове військо – сили спецоперацій . Що це за структура, які завдання та роль виконуватиме, і як можна потрапити до її лав, читайте в публікації журналістів сайту "24".

Верховна Рада вже прийняла законопроект щодо створення Сил спеціальних операцій (ССО). "За" проголосували 247 депутатів. Відтак, закон визначає правовий статус спецпризначенців. Тепер ССО можуть діяти самостійно або у взаємодії з іншими видами Збройних сил України. Понад те – нові військові нестимуть службу у спецопераціях в інтересах національної безпеки держави.

Завдання та роль

Новий рід військ виконуватиме ширший спектр завдань, ніж приміром спецназ. Зокрема, Сили спеціальних операцій (ССО) проводитимуть психологічні та інформаційні операції, працюватимуть з цивільним населенням. Типовими завданнями ССО є ведення спеціальної розвідки, захист інформаційного простору, боротьба з тероризмом, психологічні операції, рейди та сучасні бойові дії, створення агентурних мереж, пошук, евакуація й доставка полонених, заручників, підготовка до переворотів, повалення режимів, проведення антитерористичних операцій.

Військовий експерт Інституту євроатлантичної співпраці Ігор Козій відзначає, що Сили спеціальних операцій створюються аби протидіяти "гібридним викликам". Однак, за його словами, надмасштабних результатів від нової військової структури очікувати не варто. Скоріш за все, ССО візьмуть на себе завдання, котрі свого часу покладали на так звану "глибинну розвідку".

Тобто, Сили спеціальних операцій об’єднають у собі добре підготовлений конгломерат. До якого увійдуть диверсійно-розвідувальні та оперативно-маневрені групи. Плюс – аеромобільні або повітряно-десантні війська, – підкреслив Козій.

З іншого боку, новий рід військ виконуватиме, так би мовити, більш "делікатні" завдання. Тому діяльність ССО має бути максимально засекречена. Однак, не таємниця, що новоспечені спецпризначенці, у першу чергу, боротимуться проти будь-яких форм ведення гібридної війни. В тому числі усуватимуть інформаційні атаки. А їх нині не бракує.

Хто командуватиме

Нову для України структуру, Сили спеціальних операцій, очолить Ігор Луньов. Відомо, що раніше генерал-майор керував штабом Високомобільних десантних військ і був начальником штабу. Впродовж війни на сході України Луньов отримав два ордени Богдана Хмельницького і з чину полковника виріс до генерал-майора. До того ж, Луньов має досвід перетворення кількох підрозділів в окремий рід військ.

Першим заступником командувача ССО призначено полковника Збройних Сил України Сергія Кривоноса. Нині він є начальником управління спеціальних операцій Генерального штабу.

Якою буде чисельність усієї структури, поки не відомо, бо інформація про особовий склад ССО є державною таємницею. Як, до слова, й технічне оснащення "спеців".

Прогнози

Насправді питань до створення цього виду військ поки більше, ніж відповідей. Наприклад, чи матимуть спецпризначенці доступ до певних мереж Служби безпеки України, МВС, прикордонних військ тощо?

Звісно, не слід відкидати того, що українські Сили спецоперацій формуються в умовах війни. Тому перешкод достатньо. Насамперед, є складнощі з технічним оснащенням, фінансуванням...

Однак, впевнений військовий експерт, новим військам, під силу "переломити" ситуацію, що склалася на Донбасі на користь України. У який спосіб? Завдяки "нетрадиційним" методам боротьби. Тобто, всіх тих, які не заборонені законодавством та міжнародними договорами. Разом з тим, ССО мають виконувати завдання не лише в Україні, а поза її межами.

Думаю, що той законопроект, який прийняли у Верховній Раді, більш-менш в загальних рисах без деталізації дозволяє ССО проводити всі необхідні для них дії та операції. А деталізація це вже специфіка роботи Міністра оборони та начальника Генерального штабу, – коментує Козій.

Підготовка інструкторів

Командування Сил спецоперацій уже розпочало інформаційну кампанію щодо набору до своїх лав. Як відзначив начальник прес-служби ССО Олексій Никифоров, вони "чекають патріотично налаштованих та вмотивованих громадян України". За його словами, нині йде формування і створення навчально-тренувального центру ССО. У таких центрах, ще з листопада минулого року, проходять підготовку інструктори. Перший випуск котрих уже відбувся в травні-2016. Наразі готують другу хвилю "наставників" спеців, й уже оголошено третій набір для інструкторів.

Якщо інструкторами ССО можуть стати лише військовослужбовці Збройних Сил, то вступити до лав нової структури зможуть і звичайні громадяни України. Щоправда, треба відповідати певним вимогам, а також пройти попередньо психологічний та фізичний відбір.

Хто може потрапити

Умовно кажучи, стати спецпризначенцем зможе:

чоловік, віком від 20 до 35 років, у якого відмінний стан здоров’я, а також чудова фізична підготовка, і він повинен мати високі морально-психологічні якості та "хорошу" біографію.

Якщо цей чоловік відповідатиме всім критеріям та вимогам, то вступивши до лав ССО, матиме чимало пільг та переваг: високе грошове забезпечення, зможе підвищити свій професійний рівень на різних курсах (в Україні та за кордоном), навчатися на мовних курсах, брати участь у міжнародних миротворчих операціях та міжнародних військових навчаннях.

Наразі в ССО вакантні посади: командира, фахівця з озброєння, інженера, медика та зв’язківця.

Зазначимо, що кінцевий термін створення та формування Сил спеціальних операцій – 2020 рік.

Читайте також: Нова форма української армії: з'явились фото