Систему банківських вкладів треба спрощувати

3 квітня 2010, 15:05

Розібравшись з проблемами породженими фінансовою кризою банкіри почали підлаштовуватись під реалії сьогодення.

Знизивши у березні ставки за депозитами, тепер вони пропонують змінити саму систему залучення заощаджень. Кажуть, достатньо обмежитися трьома основними групами вкладів, а саме: поточним, ощадним та терміновим рахунками. Оскільки ті види вкладів, які з’являлися останніми роками: з капіталізацією відсотків або виплатою відсотків на початку строку дії депозитного договору, лише створюють плутанину.
Володимир Хливнюк (голова правління банку "Фінанси та кредит"): “Поки ми не привчимо вкладника, що існує тільки один напрямок – примножити,і друге – зберегти, нічого не відбудеться. Тому що, якщо ти примножуєш, ти ризикуєш”.
Крім того, для нормальної та стабільної роботи банківської системи необхідно посилити вимоги до самих банків. В першу чергу це стосується капіталу банків, філіальної мережі та досвіту роботи. Банки запевняють - що готові до цього.
Володимир Лавренчук (голова правління "Райффайзен банк Аваль"): “Я прихильник жорстких вимог до банків, фінансових вимог перш за все, щоби доступ до масового вкладника, який є дуже чутливий, який соціально залежний, який нажаль в нашій країні дуже бідний, щоб підставляти цю масу людей під ризики 10,20,40 фінансових інститутів не можна”.
Нові підходи банків - результат ситуації, що склалася на поточний момент, - пояснюють експерти. Позбавлені альтернативи люди, все одно несуть кошти до фінустанов. Отже банки більше не мають потреби залучати їх збільшуючи привабливість пропозиції. Ще місяць тому відкрити депозитний рахунок можна біло під 23-25% річних, а ставки в іноземній валюти сягали 15-16%. Тепер вони нижчі на кілька відсотків.
Валерій Литвицький (керівник групи радників голови НБУ): “Ми бачимо зниження процентних ставок тому що ліквідність у банків достатня і потреба будь якими ставками піднімати цей попит відсутня крім того Центральний банк знижує ставки, знизились ставки рефінансування, то чому банки мають свої ставки забирати”.
Наразі середньоринкові ставки річних депозитів у гривні коливаються близько 20%%, а у доларах на рівні 10%/ Але навіть за таких умов, банківський депозит залишається основним видом накопичення заощаджень. Проте є й інші, більш ефективні варіанти, - кажуть експерти.
Ярослав Жаліло (президент "Центру антикризових рішень"): “Найкращий спосіб сьогодні заощадити гроші, якщо вони є, це вкласти їх в те, для чого ви їх заощаджуєте, тобто зробити покупку, це підвищить купівельну спроможність населення, це сприятиме активізації економіки, а головне ви точно знатимете що ви ці гроші не втратити ні через інфляцію, ні через валютні курси”.
Тим часом на депозитних рахунках, станом на 1 березня, накопичилося понад 327 млрд. грн., з них 216 млрд. грн. - кошти населення.