Скільки коштує народу житло депутатів
За інформацією сайту Верховної Ради, у грудні 282 депутатам компенсували витрати на проживання. Більше, ніж третина у списку – парламентарі попереднього, сьомого скликання. Тобто сто нардепів, які вже здали мандати, начебто отримали кошти.
Найбільше, як виявилося, потребували житла колишні регіонали - 35. У Батьківщині таких 19. Аналогічна кількість і в Свободі, і в КПУ. В "Ударі" восьмеро взяли гроші.
От тільки самі ж депутати дивуються, що їхні прізвища фігурують у такому списку. Адже запевняють, у грудні вже не квартирували за державний кошт. Валізи спакували, а помешкання звільнили.
Нова Верховна Рада розпочала свою діяльність із першого пленарного засідання, що відбулося на початку грудня 2014 року, відтак жодних підстав для проживання упродовж грудня місяця в депутатів попередньої каденції вже не було. Тим паче і оплачувати кошти апарат Верховної Ради не міг. Особисто я в останнє ночував в готелі відповідно в листопаді, коли повертався із відрядження із зони АТО, відповідно тоді ще звільнив готельний номер,
— коментує Юрій Михальчишин.
Ми надіслали запит в Апарат Верховної Ради, аби дізнатись, скільки витратили на депутатське житло у грудні. І відповідь нас здивувала. Адже список, який надіслали нам, з детальною інформацією, коротший за той, який на офіційному сайті Верховної Ради. Що цікаво, якраз не вистачає однієї сотні сумнівних прізвищ. Тобто тих, хто вже здав свої мандати.
Вартість депутатської квартири у грудні від 3 000 до 17 000 гривень. Тобто компенсація сотні депутатам, це приблизно мільйон гривень. То чи пішли кудись ці кошти. І якщо так, то куди саме?
Ці гроші, вони були передбачені кошторисом Верховної Ради. Тому, навіть якщо їх не отримали, їх повинні були нарахувати, бо вони в бюджеті закладені. Якщо гроші залишаються на рахунку і вони не використані, то вони потім перерозподіляються на премії працівникам апарату Верховної Ради,
— пояснює політичний експерт.
Наші колеги, журналісти з "Громадського", намагались отримати декларацію про доходи голови Апарату Верховної Ради. Їхній запит, порушуючи закон, вперто ігнорували. Тоді депутатський запит від свого імені написала нардеп Світлана Заліщук. І лише після того, як політик пригрозила, що звернеться до Антикорупційного комітету, вона отримала документи.
Так у Валентина Зайчука, керівника парламентського апарату, зарплатня за 2013 рік складає 463 000 грн, або 38 000 в місяць. У той час депутат в середньому щомісячно отримував 17 000 грн. А пенсія у пана Зайчука - понад 319 000 в рік або 26 500 в місяць. Такій пенсії позаздрить і народний обранець. Середня ж пенсія депутата у січні у 2013 році була 15 500 грн.
В нинішньому скликанні не всі депутати зайшли до Верховної Ради. На Сході не відбулися вибори. Так само, наприклад, не всі депутати досі взяли на роботу собі помічників. Всі ці гроші, які залишаються в бюджеті, голова Апарату Верховної Ради може перераховувати на премії собі та своїм підлеглим. Власне це відбувається.
Самі депутати обіцяють боротися із адміністративною корупцією у Верховній Раді. Минулого тижня законотворці зареєстрували постанову "Про використання сум економії коштів, пов'язаних з роботою народних депутатів України".
Позафракційний депутат зі Львова Володимир Парасюк у столиці оселився у трикімнатній квартирі. Своє житло називає гуртожитком, адже тут ночують бійці, які повертаються із фронту. Сам у помешканні буває під час пленарних тижнів.
Каже, так і зручніше, і навіть дешевше. Ця квартира вартує 12,5 тисяч у місяць. Інший, дорожчий варіант, – це готельний номер. Будь-який депутат без київської прописки може орендувати квартиру на свій смак або отримати номер у готелях "Київ" та "Україна", що неподалік від Верховної Ради. У "Києві" до прикладу мінімальна ціна за добу 655 грн.
Компенсаціями за житло не гребують і депутати-мільйонери.
Так Михайлу Добкіну із "Опозиційного блоку" у грудні повернули на проживання майже 14 000 гривень. Із його доходами за 2013 рік у більше, ніж 21 мільйон гривень, ця сума – просто копійки. А, до прикладу, бізнесмен Ігор Котвіцький із "Народного фронту" отримав 16 500 гривень. Його ж дохід складає 30,5 мільйони грн.
Інколи, розповідають знавці, депутати знаходять помешканню інше застосування.Більшість депутатів використовує це як житло для своїх помічників.
От тільки саме ж парламентське керівництво огріхів у роботі свого апарату не вбачає.
Все те, що стосується якості роботи процесів, які відбуваються у парламенті, то апарат є достатньо професійним, в тому числі і керівництво,
— наголошує Володимир Гройсман.
А тепер отримувати гроші за житло стане легше, а от контролювати, на що їх витрачають, ще важче. Так регламентний комітет Верховної Ради ухвалив, що компенсацію за парламентські апартаменти видаватимуть без жодних документів. Депутатам просто віритимуть на слово.