Скільки українців терпимі до корупції топ-посадовців: соціологічне опитування

3 травня 2018, 16:48
Читать новость на русском

Соціологи переконують, що нетерпимість в українців до корупції зростає. Та попри це, після гучних викриттів перших осіб держави у хабарництві – масових протестів з вимогами їх відставок в урядовому кварталі немає.

Всього 13% громадян вважають, що хабар є виправданим, якщо необхідно "вирішити питання". І абсолютна більшість переконана, що за корупцію чиновників має чекати жорстоке покарання. Однак, поки таку тверду позицію більшість проявляє лише на словах.

Читайте також: Київський СБУшник-хабарник вийшов під заставу в 1,2 мільйона гривень

"Терпимість до такого виду корупції доволі велика, тому що вона довгий час використовувалась у суспільстві", – зазначила керівниця Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Ека Ткешелашвілі.


Керівниця Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Ека Ткешелашвілі

За даними Антикорупційної ініціативи ЄС, 73% молоді в Україні взагалі не цікавиться корупційними викриттями. Реакція навіть на найгучніші скандали не надто бурхлива. До прикладу, журналістське розслідування про ймовірну причетність депутата Пашинського до розкрадання коштів при закупівлях у армії особливого галасу не здійняло.


Депутат Сергій Пашинський

А за ймовірну причетність президента до корупції зафіксованої на "плівках Онищенка" відреагувала лише одна партія – "Рух нових сил". Вона скликала громадян на протести, проте людей вийшло не надто багато. Та й тривало це все годину.


Протести від партії "Рух нових сил"

У прогресивних країнах подібні скандали викликають величезні мітинги, і як наслідок – відставку фігурантів. Можна сказати, що і в Україні ще рік тому викриття та затримання детективами НАБУ високопосадовців супроводжувались обуренням громадян.

Політичні психологи пояснюють, що цікавість спадає, адже людська свідомість намагається захиститись. За останні роки українці переживали безліч емоційних потрясінь. Втому у людей від величезної кількості викриттів підсилює і зневіра у покарання.

Логічно, якщо громадяни не бачать результатів розслідувань, вони починають звертати на це менше уваги та перестають реагувати,
– додав директор "Transparency International" в Україні Ярослав Юрчишин.

Ека Ткешелашвілі зазначила, що без створення Антикорупційного суду вироків у цих справах не бачити.

Читайте також: Яке багатство приховав від НАБУ нардеп БПП Дмитро Білоцерківець

Так, після низки корупційних скандалів, соціологи кажуть, що "Блоку Петра Порошенка" понад 8% голосів на виборах не світить. "Народному фронту" заледве дають 2%. Однак на минулих парламентських перегонах кожна з цих партій здобула понад 20% електоральних симпатій.