Складно довести подвійне громадянство, якщо людина публічно це не "засвітила", – експерт

15 травня 2017, 17:37
Читать новость на русском

В Конституції України існує певна колізія щодо подвійного громадянства. Там не записано, що український громадянин може бути позбавлений громадянства через наявність іншого. Але є й інша норма, яка говорить, що подвійне громадянство в Україні неможливе.

Про це сайту "24" в коментарі розповів політичний експерт Тарас Чорновіл.

При цьому, як зазначає експерт, позбавлення Артеменка громадянства України через наявність у нього громадянства Канади – неоднозначний юридичний хід. Змін, які вніс Петро Порошенко до закону про громадянство, недостатньо, щоб врегулювати це питання. Логічно було б ухвалити зміни до Конституції.

Справа про позбавлення громадянства Артеменка неоднозначна, але перспективу має. Просто раніше на суперечності в законодавстві ніхто не звертав уваги, оскільки не було такого прецеденту. Зараз треба чекати звернення в Конституційний суд за роз'ясненням. І в результаті цього певна частина політиків і високопосадовців, знакових постатей, хто засвітився з подвійним громадянством, можуть втратити українське,
– вважає Чорновіл.

Читайте також: У ЦВК пояснили, чому Артеменко зможе ходити в Раду навіть після позбавлення громадянства

Втім, зазначає політолог, згідно з законодавством, досить складно довести подвійне громадянство, якщо людина публічно це не "засвітила", як було у випадку з Артеменком. Як нагадує експерт, народний депутат дав офіційні свідчення під протокол генпрокуратурі про своє громадянство Канади. Цим, переконаний Чорновіл, Артеменко "виніс собі вирок". І тепер його, вочевидь, найближчим часом позбавлять мандату народного депутата.

Водночас, коментуючи інформацію про наявність громадянства Великобританії у депутата-втікача Олександра Онищенка і відстороненого глави ДФС Романа Насірова, то, на думку Тараса Чорновола, є причини не позбавляти їх українського громадянства. Це питання доцільності у зв’язку з кримінальними провадженнями проти них.

Онищенко "засвітився" як британський громадянин, але позбавлення його українського може бути невигідним для слідства. Тоді українські правоохоронні органи втрачають юрисдикцію над ним. І переконати Великобританію в тому, щоб його видали Україні, буде нереально,
– зазначає політолог.

Що стосується Насірова, то, за словами Чорновола, поки була лише заява Антикорупційного бюро про подвійне громадянство, але не представлено конкретних доказів.

Нагадаємо, 29 квітня стало відомо, що президент України Петро Порошенко підписав указ про позбавлення громадянства одіозного нардепа Андрія Артеменка, який відомий своїми заявами про "здачу Криму в оренду". Сам депутат раніше зізнавався, що, крім українського, має ще й паспорт громадянина Канади. Тепер Верховна Рада має проголосувати за припинення депутатських повноважень Андрія Артеменка.