Слідство. Інфо. Прокурорські мільйони
"Щоб ти жив на одну зарплату". Багатьом українським чиновникам вдається успішно уникати цього прокляття і насолоджуватися своїми статками. Нещодавно активісти продемонстрували відео розкішного маєтку Генпрокурора Віталія Яреми. "Слідство.Інфо" знайшло ще двох прокурорів, яким є що приховувати.
Допит у березні цього року влаштували прокурору Рівненської області Сергію Кубраку громадські активісти. Їх обурило підкилимне призначення чиновника — людини екс-заступника генпрокурора Миколи Голомші. Голомшу звільнили за законом "Про очищення влади", а його протеже й далі торує трудовий шлях чиновника. Він встиг попрацювати в київській та Генеральній прокуратурі, податковій міліції, Адміністрації Президента і Антимонопольному комітеті.
За цей час Кубрак заробив на будинок у столичному регіоні на 240 квадратів і на джип Audi Q7. В його дружини — квартира на 55 квадратів, чи то 100, чи то 700 квадратів іншої нерухомості і ще два позашляховики – Honda CRV і Audi Q5. Себто, лише сімейні автівки коштують майже 2 мільйони.
Живемо в будинку з сім’єю. У мене четверо дітей. У мене другий шлюб. Перевозити сім’ю, отримувати житло не збираюся, тому що я розумію, що буду обдирати вас. Я нормально забезпечений,
— каже Кубрак.
Аналіз декларацій чиновника з 2000-го року показує, що вочевидь, для придбання і утримання задекларованого майна прокурор і його рідні не відпочивали, не оновлювали гардероб, не пили й не їли. Інакше не зібрали б грошей навіть на три свої авто. Можливо, він добре заробляв в Антимонопольному комітеті? Бо саме тоді у пана Кубрака із сім’єю з’явилися два позашляховики Audi. Та декларацію чиновника за цей період керівник цієї держструктури приховав із абсурдним поясненням: "у нас ця посадова особа більше не працює".
Якщо слідувати логіці, яку застосував Антимонопольний комітет, то тоді треба визнати, що не можна оприлюднювати декларацію пана Януковича, пана Азарова. Тобто сам факт звільнення чиновника начебто робить інформацію, яка є в декларації, закритою. Але це нонсенс,
— обурюється медіа-юристка Людмила Опришко.
На майно Кубраків не вистачає й доходів дружини, яка з 2009-го зареєстрована підприємцем і декларує 250-300 тисяч гривень на рік. Хоча одразу після призначення голова сімейства обмовився, чим насправді займається його дружина – виховує чотирьох малолітніх дітей від 2,5 до 14 років.
Постає закономірне питання: звідки гроші?
Чиновників часто підозрюють у хабарництві. Джерела з їхнього цеху кажуть, що беруть далеко не всі і не завжди. Для додаткових заробітків у них є бізнеси на підставних осіб, яким не загрожує жодна перевірка та жодна перешкода.
Щоб прояснити темні плями у історії декларування доходів прокурора, журналісти звернулися в Рівненську обласну прокуратуру і отримали відкоша. Їм пояснили, що вони мають самостійно аналізувати декларації, яких немає.
Двері в мене завжди відкриті для людей . Так що, якщо є якісь питання, що стосуються щодо захисту людей, захисту інтересів нашої області – будь ласка, до мене,
— пояснили в прокуратурі .
Таку відкритість прокурор Волині декларував під час свого представлення у серпні цього року. Минуло три місяці, і Вадім Максимов вже ховається за спідниці своїх прес-секретарів. Він відмовляється пояснювати, звідки у 2013 році у нього на рахунках раптово з’явилися майже 7 мільйонів гривень. Ці гроші він приховував у декларації і "Слідство.Інфо" дізналося про них через Генпрокуратуру.
Прокурор з дружиною також задекларували два позашляховики Toyota RAV-4 2008 року і Toyota PRADO 4.0. 2007 року – це ще з півмільйона.
А ще земельні ділянки на 85 соток, дві квартири, будинок і гараж – разом це майже 220 квадратів. Уся ця нерухомість, імовірно, в Києві чи області. Адже всю свою трудову кар’єру прокурор пропрацював на різних посадах у столичній прокуратурі.
Вадім Максимов лише двічі за короткий час працював у фірмах – півроку в 2004 році і 20 місяців із червня 2011-го по лютий 2013-го. Він був головним юристом у ТОВ "Торговий дім "Дельта-інвест", засновником якого через ще одну фірму є "Українська медіа-група" Бориса Ложкіна, нинішнього глави Адміністрації Президента.
З 2010-го прокурор щороку вказує в декларації близько 700 тисяч гривень дивідендів чи процентів, але не вказує жодної суми на рахунках в банках чи капіталу у фірмах. Судячи з відсотків, мільйони у чиновника були ще до роботи на Бориса Ложкіна. Дружина прокурора бізнесом не займається. Повторюємо запитання: звідки гроші?
Мій керівник не коментуватиме того, що ви запитували,
— відповіли журналістам.
"В цих діях є ознаки незаконного збагачення. Це конкретний злочин кримінального кодексу. Має бути почате кримінальне провадження. Прокурор на цей час має бути відсторонений від виконання своїх обов’язків. Потім, якщо є достатня доказова база, справа має бути передана в суд для визначення, винний чи невинний", — розповів керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Прокурори, ймовірно, уникнуть кримінального переслідування за статки, походження яких вони не можуть пояснити. Лише тепер, після змін в антикорупційному законодавстві у жовтні, чиновник сам зобов’язаний довести, що майно (вже з декларації із 2015 року) в нього легальне, і що це не хабарі чи незаконна підприємницька діяльність. На жаль, усе, що було до цього, вони можуть взагалі не пояснювати або віджартуватися "а мені теща подарувала". І покарати їх може хіба що генпрокурор, якщо захоче.
При бажанні звільнити генпрокурор має багато можливостей. Питання — хоче чи не хоче,
— каже Шабунін.
Як повідомили в Генеральній прокуратурі, за законом "Про очищення влади" вже звільнили 138 працівників органів прокуратури. Серед них – сім прокурорів обласного рівня. Перевірити інших прокурорів обіцяють у березні-травні 2015 року. Тож у них ще є час підзаробити.