Словник Путіна: політичний сленг путінської епохи

11 травня 2015, 15:59
Читать новость на русском

Російська мова щороку поповнюється новими словами і виразами. Часто вони з'являються завдяки суспільно-політичному життю країни. Всі знають, хто такі ватніки і укропи, втім, колись все було зовсім навпаки.

Yodnews склав словник політичного сленгу, обравши основні вирази путінської епохи.

Бандерлоги

Презирливе іменування російської опозиції. Президент Путін вперше вимовив це слово 15 грудня 2011 року. Він назвав опозицію противниками Росії і зазначив, що з ними інколи неможливо налагодити контакт. "Знаєте, що можна сказати? Ідіть до мене, бандерлоги! ", – заявив Путін. Він пояснив, що в дитинстві любив твір Кіплінга "Книга Джунглів", в якому бандерлогами називали мавп'ячий народ.

Ватник

Образливе іменування патріотів Росії, які не відрізняються багатим розумом, а також прихильників федералізації на Східній Україні. Слово виникло в 2011 році в гумористичних спільнотах "Вконтакті", але популярності набуло тільки в 2014 через серію інтернет-коміксів "Рашка – квадратний ватнік".

Вежливые люди

Евфемізм, який позначає російських солдатів без розпізнавальних знаків, що з'явилися в Криму в лютому-березні минулого року. Фраза з'явилася завдяки невідомому очевидцю, присутньому при захопленні аеропорту в Сімферополі і описав нападників: "Зі зброєю, міцні, в такому ж одязі. Начальник охорони повідомив, що його людей ввічливо попросили вийти".

Взбесившийся (или бешеный) принтер

Держдума шостого скликання. Таку назву парламент знайшов завдяки швидкості затвердження несподівано абсурдних законів. У їхнє число входять, наприклад, закон про іноземних агентів, закон про мітинги і закон на заборону іноземцям всиновлювати російських сиріт.

Гейропа

Саркастичне позначення європейських країн як розсадника гомосексуалізму. Використовується гомофобами, консерваторами і тими, хто зневажає європейську систему цінностей. Під гомосексуалістами, в даному випадку, маються на увазі якісь збоченці, які винні у всіх проблемах Європи.

Добрососедство

Будь-які міжнародні державні відносини Росії та інших сусідніх країн, у тому числі збройний конфлікт. Слово прижилося після виступу президента Дмитра Медведєва в 2009 році, під час якого політик сказав, що "ніщо не змінилося, і сьогодні, в наші дні, ми спільною працею зміцнюємо Росію, ґрунтуючись на її багатовікових традиціях добросусідства і взаємоповаги, що передаються з покоління в покоління". В одному зі значень – іронія на тему конфліктів Росії з країнами колишнього СРСР – Грузії або України.

ЕдРос

Особа, що підтримує партію "Єдина Росія". З'явилося як просте скорочення назви партії, перекочувало і опозиційні кола, ставши вкрай негативним. Пов'язано з тим, що вираз звучить майже як лайка – той же "педераст".

Колорад

Образливе позначення українських сепаратистів. Слово з'явилося через те, що у бойовиків користуються популярністю георгіївські стрічки, які забарвленням нагадують колорадського жука.

Кремлядь

Зневажливе позначення людей, які отримують гроші від уряду. Утворилося від поєднання слів "кремль" та нецензурного позначення дівчини легкої поведінки. Існує версія, що слово увійшло в побут після статті колумніста Дмитра Ольшанського "Гламурная кремлядь" в "Русском журнале".

Крым наш

Слоган, що використовується прихильниками приєднання Криму до складу Росії. В іронічному сенсі девіз вживають ті, хто приєднання не підтримує, пояснюючи цим будь-які державні проблеми. Для посилення впливу пишеться разом або великими літерами.

Либераст

Образлива назва людини, яка дотримується ліберальних поглядів. Утворилося шляхом об'єднання слів "ліберал" і "педераст". Автором терміну вважається публіцист Ілля Смирнов, котрий використовував вираз у своїй книзі "ліберасти". Існують варіації терміну – толерасти (прихильники толерантних поглядів) і копірасти (захисники авторських прав).

Медвепут

Тандем президента Дмитра Медведєва і голови уряду Володимира Путіна. Незважаючи на те, що з 2008 року Путін пішов на другий план на чотири роки, Медведєва багато хто сприймав лише як протеже і напарника нинішнього президента країни, а не як самостійну політичну фігуру.

Мурзилка

Журналіст, блогер чи громадський діяч, який публічно озвучує одні погляди, але насправді дотримується протилежних. Такі люди, наприклад, втираються в довіру прогресивної громадськості, при тому займаючись державною пропагандою. Основне місце проживання мурзилок – блоги Живого Журналу.

Нашист

Член будь-якої прокремлівської молодіжної організації або руху. Слово увійшло в побут завдяки молодіжній політичній організації "Наши", однак після ліквідації руху нашистами стали називати учасників інших подібних об'єднань. Вираз з'явився завдяки заміні однієї букви в слові "фашист". Ще існує термін "рашист" – прихильник концепції російського світу.

План Путина

Запропонований ким-небудь план, у якого немає чіткої мети і засобів її досягнення. Насправді термін позначає політичну та економічну програму президента Володимира Путіна, яка, втім, ніколи не була чітко сформульована. Незважаючи на серйозне використання в держпропаганді, в народі вираз отримав жартівливе значення.

Православие головного мозга

Релігійний фанатизм, характерний для православних віруючих. Виявляється у відсутності критичного мислення і бажанні пояснити все, що відбувається через релігійні догми. Фраза вийшла завдяки адаптації діагнозу "пухлина головного мозку". У більшості випадків використовується скорочений варіант – ПГМ.

Путинг

Мітинг на підтримку президента Росії Володимира Путіна. Опозиція часто звинувачує подібні заходи у проплаченості. Один з останніх прикладів класичного Путінг - концерт-мітинг «Ми разом» на честь річниці приєднання Криму до Росії.

Сурковская пропаганда

Найменування будь-яких матеріалів, що в опозиційних колах вважають пропагандою чинної влади і справою рук політтехнологів. Корінням назва йде до першого заступника голови адміністрації президента Владиславу Суркову. Він, вважається, курирував багато прокремлівських ЗМІ. Вираз з'явився завдяки керівнику асоціації "Голос", який у спілкуванні з телеканалом НТВ близько 80 разів повторив фрази "Вы – сурковская пропаганда" і "НТВ – сурковская пропаганда".

Укроп

Солдат регулярної армії України, який воює на сході України. Слово утворилося, ймовірно, при спробі скоротити слово "українець". У Росії в принизливій манері слово вживають прихильники федералізації (ватники). На Україні вираз використовують у пропаганді, розшифровуючи його як "український опір".