Смешко повертається. Він втретє очолив Комітет з питань розвідки при Президентові

11 жовтня 2014, 21:05
Читать новость на русском

Керівник Служби безпеки України часів Леоніда Кучми Ігор Смешко втретє очолив Комітет з питань розвідки при Президентові України. Він не лише координуватиме діяльність спецслужб, а й впливатиме на кадрові призначення в розвідувальних органах.

Новостворений комітет координуватиме роботу трьох українських розвідок: Служби зовнішньої розвідки, військової та прикордонної. Добута розвідниками секретна інформація аналізуватиметься та доповідатиметься главі держави.

Комітет може хіба що узагальнювати інформацію з різних джерел, можливо, координувати. Тобто, щоб не топталися там на одному полі якісь спецслужби, роз'єднувати їх зусилля. Ну і я сподіваюся, що він буде займатися реформуванням розвід співтовариства,- розповів радник міністра внутрішніх справ Станіслав Речинський.

Комітет з питань розвідки створювали і ліквідовували тричі

За роки незалежності Комітет з питань розвідки створювали і ліквідовували тричі. В роки правління Леоніда Кучми цей орган двічі очолював Ігор Смешко. Наприкінці дев'яностих Смешко керував Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України. А з 2003 і до 2005 року був головою Служби безпеки України. Смешко був учасником вечері, під час якої, за однією з версій, отруїли Віктора Ющенка. Тепер доступ до президента Петра Порошенка дозволить йому впливати на кадрові призначення в керівництві розвідок.

Одне із завдань комітету - це перш за все допомагати Президенту приймати правильні рішення при кадрових призначеннях. Найголовніше - вищого рівня, - наголосив колишній начальник головного управління розвідки при СБУ Олександр Шарков.

"У всіх країнах світу, де існує хоча б два незалежних органи зовнішньої розвідки, завжди існує і структура, яка займається плануванням розвідувальної діяльності, перевірки достовірності інформації, а також відповідних призначень на керівні посади в зовнішніх розвідках",- наголосив Смешко.

У працівників буде вища міра допуску до державної таємниці

Членами комітету стануть керівники зовнішньої розвідки, військової та прикордонної. Працівники комітету матимуть вищу міру допуску до державної таємниці. Тим часом експерти непокояться - розширення доступу до секретної інформації може загрожувати життю українських розвідників.

Величезний ризик, по-перше, розшифровки агентури, витоку інформації. Є, відповідно ризик втрати джерела, тим більше підставлення, а це - загроза просто життю і здоров'ю і волі людини. Я просто скажу: в деяких країнах просто вб'ють, - переконаний голова служби зовнішньої розвідки в 2005-2010 Микола Маломуж.

Протягом останніх років діяльність українських розвідслужб координувалася Службою зовнішньої розвідки. Поява між Президентом та розвідками нового органу може спричинити напруження між керівниками спецслужб.