Собор, оспіваний Олесем Гончаром, руйнується
Свято-Троїцький собор, що у Новомосковську на Дніпропетровщині, потребує негайної реконструкції. Незвичайна пам’ятка архітектури вже давно відсвяткувала двохсотрічний ювілей.
Тричі за історію існування ця споруда перебувала на грані знищення, собор закривали, перетворювали на музей, а під час війни навіть мінували. Він же, збудований без жодного цвяха, досі стоїть. Та ризикує припинити своє існування у мирний час.
“Ці барабани, які ми бачимо, візуально вже видно, що вони нахилені. Їх потрібно, звичайно ж, рятувати, по-перше. По-друге, вже в цьому році навесні приїжджали з Києва з УКРПРОЕКТу, оглядали дах. Дах протікає. Залізо все там вже іржаве. Потрібно терміново дах міняти”, - каже керівник недільної школи при Свято-Троїцькому соборі Любов Цешковська.
Та найбільше людей хвилює просідання фундаменту. Тож у будь-який момент стіни собору можуть завалитися, як картковий будинок. Свого часу архітектурну споруду звели на пожертвування місцевих парафіян, та сьогодні таких добровільних внесків на реконструкцію не вистачає. За словами експертів, аби реставрувати собор, необхідно близько 25 млн. гривень. Однак грошей нема навіть на його обстеження.
“Їм треба для обстеження десь близько 220 тисяч, для того, щоб хоча б обстежити стан - що робити далі, зробити експертну оцінку. Поки що цих грошей немає і цих обстежень не проводиться”, - каже заступник голови Національної спілки краєзнавців України Григорій Клепак.
Представники влади нарікають, в Україні понад 130 тисяч нерухомих пам'яток, на всіх грошей не вистачає. На своє виправдання кажуть - 4 роки тому напрацювали концепції двох держпрограм - з охорони замків та з охорони дерев'яних церковних споруд. Проте ці начерки досі припадають порохом в урядових кабінетах.
“Закінчилося це все так, як у нас завжди закінчуються всі хороші речі - Мінфін написав, що грошей нема і не буде, тому зараз взагалі стоїть питання про скасування тих державних програм, які уже були в свій час затверджені”, - зазначив перший заступник голови Держслужби охорони національної культурної спадщини Віктор Вечерський.
Відтак, в Держслужбі охорони національної культурної спадщини кажуть, наразі всі витрати на утримання пам'яток мають бути покладені на власників споруди. У місцевої влади коштів на це нема, тож організували добровільний збір коштів саме на ремонт храму. Збирають і досі.