Сократес - легендарний футболіст-філософ

22 грудня 2011, 18:26
Читать новость на русском

Що спільного між футболом та філософією? Мабуть нічого. Окрім одного. В улюблену гру мільйонів грав він. Сократес Бразілейру Сампайо де Соуза Віейра де Олівейра.

Своє ім’я майбутній футболіст отримав завдяки захопленню батька давньогрецькою та античною філософією. Двох найстарших синів він назвав іменами грецьких філософів – Сократес та Софоклес, третього - Состенес, іменем літературного героя. І лише четвертий, наймолодший, був названий на честь батька – Раймундо. Згодом більш відомий, як Раї.

Він у 94-му році здобув зі збірною Бразилії Кубок світу. Але Раї і близько не став у своїй країні настільки культовою постаттю, як його найстарший брат.

Неперевершений диспетчер Сократеc виграв впродовж кар’єри лише кілька нечисленних титулів із головною командою свого життя – “Корінтіансом”. Він узагалі сприймав футбол, як хобі, захоплення для душі. Але це жодним чином не завадило йому стати одним із найкращих футболістів не лише бразильського, а й світового футболу.

На чемпіонаті світу 1982 року весь футбольний світ сколихнула гра збірної Бразилії під керівництвом видатного тренера-романтика Теле Сантани. Капітаном та душею тої неймовірної команди був Сократес. Його м’яч у ворота Рината Дасаєва став одним із найбільш красивих голів того Мундіалю.

Збірна Бразилії грала, немов оркестр віртуозів. Комбінаційні хитросплетіння, попри, на перший погляд, пішохідний темп, просто заворожували. Утім, гол Сократеса не допоміг бразильцям здолати майбутніх чемпіонів - збірну Італії. "Селесао" у одному із найкращих матчів за всю історію світових першостей пропустили "Скуадру Адзуру" до півфіналу.

Через 4 роки на чемпіонаті світу у Мексиці Сократес знову вразив футбольний світ. Його пенальті у ворота збірної Польщі, забитий ударом без розбігу, став справжнім одкровенням Мундіалю.

Але команда, яку називали чи не головним претендентом на титул, знову залишила турнір за крок від півфіналу. Повторити свій трюк у післяматчевій лотереї із французами Сократес не зумів. Голкіпер суперників парирував удар.

Але після цього диригент бразильської команди не рвав на собі волосся і не плакав від розпачу. Для людини, що зростала, читаючи твори Платона та Макіавеллі, були речі значно важливіші за футбол.

Наприклад, стан військової диктатури у його країні. Протягом довгих років саме повалення режиму було головним сенсом життя футболіста. У кінці кінців в Бразилії таки відбулись вільні демократичні вибори, і заслуга Сократеса у цьому немала.

У “Корінтіансі” він постійно влаштовував акції протесту проти влади. Будучи прекрасним оратором, виголошував промови на мітингах. У 78-му році “Корінтіанс” виграв чемпіонський титул, виступаючи у футболках із надписом “Демократія”.

Довге волосся та бороду Сократес носив не просто так - саме такий зовнішній вигляд мав культовий у Латинській Америці революціонер Ернесто Че Гевара. Журналістам було дуже непросто спілкуватися із футболістом-інтелектуалом, адже він часто був більш ерудований за представників мас-медіа.

Ще б пак, підписуючи свій перший професійний контракт із “Корінтансом”, 24-річний Сократес уже був дипломованим медиком, а після завершення кар’єри ще й отримав ступінь доктора філософії та відкрив власну клініку із погруддям Сократа у особистому кабінеті.

Як не парадоксально, але людина, якій вдалося побороти військову диктатуру, не змогла впоратися із курінням та алкоголем. Сократес курив та полюбляв пиво, ще будучи гравцем, а повісивши бутси на цвях, він досить швидко знівелював своє здоров’я.

У віці 57-ми років геніальний футболіст залишив цей світ. Але на батьківщині його запам’ятали не як курця чи пивомана. Прощаючись із Сократесом, гравці та вболівальники “Корінтіанса”, що якраз оформив п’ятий титул чемпіона Бразилії, переможно здіймали руки до неба. Саме так торжествував, святкуючи забиті м’ячі, неперевершений футболіст-філософ.