Соціальна ціна на газ: як платити менше

15 жовтня 2015, 19:00
Читать новость на русском

Арсеній Яценюк заявив про зменшення ціни на газ, назвавши її соціальною. Що це за ціна і як вона вплине на оплату за опалення для українців, — з'ясували журналісти "24".

Наприкінці вересня прем'єр-міністр розповів, що уряд затвердив соціальну ціну на газ, яка становитиме 3600 гривень за тисячу кубометрів, що вдвічі менше за "стандартну" ціну 7188 гривень.

Хто зможе скористатися соціальною ціною

Скористатись зменшеною ціною зможуть власники домогосподарств, які використовують газ для обігріву помешкань. Існує дві умови: використати можна не більше 200 кубів газу на місяць і у домогосподарстві обов’язково має бути встановлений лічильник газу.

До мешканців багатоквартирних будинків ця норма не має стосунку. Для квартир вартість 7200 – цілий рік. І в опалювальний, і не в опалювальний сезони. Хіба що у вас у квартирі є індивідуальне опалення. Але зараз це навіть заборонено,
— відзначив у коментарі сайту "24" фахівець в галузі аудиту та обліку громадської організації "Публічний аудит" Тарас Галайда.

За підрахунками експертів і самих власників будинків, вкластися у норму споживання газу менше 200 кубометрів на місяць ну ніяк не можливо. Особливо у випадку холодної зими.

У нас є громадська ініціатива "Тарифна мобілізація", до якої долучились громадяни, кожен пише свої витрати по газу для опалення у своєму приватному будинку. У нас є фахівці, які мають приватний будинок. З практики — для опалення приватного будинку потрібно 500-600 кубів газу на місяць в опалювальний період, в зимові місяці. Тому норма 200 — вона відсотків на 25-30 задовольняє потреби невеликого домогосподарства,
— зауважив Галайда.

Розрахунок оплати

Якщо вам все-таки вдається витрачати не більше 200 кубів газу – для вас діятиме та сама соціальна ціна, тобто у платіжці має бути вказано цифри 3,6 гривень за 1 кубометр. Якщо ви використали, приміром, 198 кубів, вартість газу за місяць вийде 712,8 гривень.

Якщо ж ви використали 500 кубів, розрахунок наступний: 200 кубів оплачуєте по 3,6, що становить 720 гривень, плюс 300 кубів по звичайній ціні 7,188 – 2 156 гривень. Разом за 500 кубів у місяць —2876 гривень.

Соціальний газ і субсидії

Пільги від уряду на оплату газу мало позначаються на субсидіях. Як пояснив Тарас Галайда субсидії нараховуються не на загальний обсяг послуг, які споживає домогосподарство, а лише на соціальні норми.

Є постанова Кабміну, якою затверджені соціальні норми використання комунальних послуг. І лише на соціальну норму нараховується субсидія. Все, що домогосподарство використовує понад цю норму, оплачує в повному тарифі,
— уточнив він.

Стара нова пільга

Цікаво ще й те, що "соціальний газ", поданий прем’єром як нова поступка українцям від уряду, на справді не така вже й нова.

НКРЕ ще у березні 2015 року встановила тарифи на газ до жовтня 2015 року. Зараз, у зв’язку з прийняттям закону про ринок газу, з 1 жовтня ці повноваження передані Кабміну. Тому Яценюк 1 жовтня просто продублював постанову, яка вже була у березні видана Нацкомісією, і продублював цю пільгу. Але він так це подав, ніби то це він її зробив. Вона вже була, діяла. Населення, яке використовує газ, уже навесні отримали платіжки з цією пільговою ціною,
— зазначив Галайда.

Крім того, половинчаста ціна за 200 перших кубів — "акційна", діятиме тільки поточного опалювального року.

Ця спеціальна ціна тимчасова – діє тільки на цьогорічний опалювальний період, згідно з домовленостями з МВФ, і у наступному році буде повна ціна 7200,
— пояснив Галайда.

До слова, експерти вже назвали навіть цю соціальну ціну завищеною. А сайт "24" з'ясовував деякі інші можливості для здешевлення газу для українців.

Читайте також: Як отримати гроші на утеплення будинку від держави: цінні поради

Щоб збільшити зображення — клікніть на картинку: