УКР РУС
14 квітня 2015, 17:40
3

США віддали Європі ініціативу вирішення конфлікту на Донбасі — політолог

Про перспективи мінських домовленостей та можливий поступ "нормандських перемовин" у Берліні розповів у студії Телеканалу новин "24" політолог-міжнародник Микола Капітоненко.

Вирішенння конфлікту

Політолог відзначив, що чергова зустріч у нормандському форматі загалом є позитивним кроком. Так як він виходить на перший план замість мінського. І відповідальність лягає також на Німеччину та Францію. Щодо прориву у цих перемовинах, які були виголошені німецькою стороною, то політолог вважає, що це є перебільшенням.

Ніяких проривів без нових політичних формул вирішення конфлікту не буде. Варто очікувати лише технічного обговорення певних аспектів конфлікту. Це більше скидається на звичайну робочу зустріч,
— сказав він.

Політолог додав, що за будь-яких обставин той факт, що сторони сідають за стіл перемовин, є добрим. Продовжуються контакти, сторони доносять одна одній свої позиції щодо врегулювання кризи.

"Для вирішення конфлікту потрібні зміни позиції головного деструктивного елементу – російської політики", — впевнений Микола Капітоненко.

Щодо нових рішень на перемовинах, а саме створення тристоронньої групи "Україна-Росія-ОБСЄ" для відслідковування дотримання домовленостей, політолог говорить, що це свідчить про те, що Україна, як більш слабка сторона пропонує різні формати урегулювання.

Про ОБСЄ

Зараз ОБСЄ перебуває у кризі, але є гарантії того, що вона зможе впоратися із забезпеченням технічних елементів вирішення конфлікту. Чекати високої ефективності не варто, адже ОБСЄ було створене в інших умовах.

Про Місію ООН

Щодо введення миротворчих сил на Донбасі, політолог вважає, що цього не відбудеться.

"Коли ми говоримо про миротворців, ми маємо на увазі Раду безпеки ООН. Росія заблокує це рішення. Альтернативна ідея — сформувати європейську миротворчу місію. Але поліцейські місії ЄС виконується там, де конфлікт завершений", — сказав Микола Капітоненко.

Ключові шляхи

Політолог вважає, що є кілька шляхів для розв’язання ситуації на сході України. Перший є дипломатичний, що знаходиться в площині посткофліктної розбудови Донбасу. Другий полягає у реформуванні самої України. Проте найважливішим є, на його думку, пошук компромісу з Росією.

Поки Росія не буде зацікавлена у вирішенні конфлікту — просунутись буде важко,
— зазначив він.

Позиція США

Микола Капітоненко сказав, що США приймали активну участь у врегулюванні кризи на Донбасі рік тому, а зараз вони віддали ініціативу ЄС.

"Не дивлячись на тиск з боку сенаторів, Барак Обама є послідовним. Він дав зрозуміти, що поставки озброєння — остання козирна карта. США триматиметься такої позиції надалі. Адже у американців є розуміння, що відкриті поставки озброєння США в Україну можуть викликати непередбачувану реакцію Росії", — сказав політолог.