Статусу учасника АТО в законодавстві України не існує, — юрист

20 квітня 2015, 17:52
Читать новость на русском

Про правовий захист учасників АТО і різниця між учасником АТО і учасником бойових дій розповіла гість студії Телеканалу новин "24" – голова громадської організації "Юридична сотня" Леся Василенко.

Проблеми сімей загиблих

За її словами, сьогодні відбувся брифінг на тему "Статус сім'ї загиблого: права, гарантії та проблеми їх забезпечення". Ті сім'ї повинні отримувати найбільшу шану та визнання від народу України та держави. Проте не завжди вдається оформити виплати, які налеажть за законом цим сім'ям, статус сім'ї загиблого, який дає право на перелік певних пільг.

"А ті сім'ї, які отримують цей статус мають іншу проблему – вони хочуть отримати належні їм за законом соціальні гарантії, наприклад, право на забезпечення житлом. Але вони цього отримати не можуть, тому що законодавство дещо застаріле і воно не відповідає тим реаліям, які є сьогодні", — сказала Василенок.

Державні компенсації

Донедавна, як вона розповіла, статус сімей добровольців і статус самих добровольців взагалі не був врегульований в законодавстві.

Сім'ям загиблих потрібно знати, що є певний перелік документів, який потрібно зібрати, а також є додаткові документи, які починають вимагати Міноборони та МВС, яких в переліку законодавства не має.

Статус учасника бойових дій

За законодавством України, як повідомила Василенко, є лише один статус – статус учасника бойових дій. Статус учасника АТО не існує в жодному нормативно-правовому акті.

"Проблема, що статус учасників бойових дій отримують цивільні спеціалісти, знайшла своє вирішення. Тому згідно чинного законодавства, цивільні особи не отримують статуса учасника бойових дій, натомість, вони можуть отримати статус учасника війни ці особи отримали поранення, або, якщо такі особи загинули, їх сім'ї отримують статус сім' загиблого, — розповіла голова громадської організації "Юридична сотня".

Питання волонтерів

Волонтери, статусу учасника бойових дій не будуть отримувати,
— повідомила Василенко.

Проте, вона зазначила, що, якщо волонтер отримає поранення, то отримає статус інваліда війни, якщо волонтери втратить життя – його родина отримає статус загиблого і відповідні виплати.

В Україні не має такого закону, який передбачає реабілітацію поранених бійців. З цього питання відбувається дуже багато перемовин.