Студенти вкотре виступили проти запропонованої реформи освіти

10 лютого 2011, 18:48

Депутатські ініціативи щодо вищої освіти вкотре збурюють університетську молодь.

Мовляв, документ не тільки обмежує автономію вишів, а й не дає можливостей для розвитку. Відтак “мученики науки” підготували відкритий лист до керівництва країни.

”Він передбачає жорстке регулювання змісту освіти. Фактично, це просто спускають вказівку - ви маєте прочитати ось це, ось це, ось це, а досліджувати будете ось це, ось це, ось це. То вибачте - хто відповідає за кінцевий продукт? Викладач на місці, який працює зі студентами? Чи декілька чиновників в міністерстві чи ще в якійсь державній установі, які будуть вказувати, що вивчати”, - каже студентська колегія НаУКМА Єгор Стадний.

”Законопроект про вищу освіту досі не відкликаний. Ми чуємо лише якісь відгуки в інтерв'ю, ми чуємо якісь публічні політичні заяви, однак конкретних кроків немає - немає ніяких документів, немає ніяких підписів, які б свідчили про те, що влада іде якось на зустріч студентам”, - каже студентська профспілка "Пряма дія" Андрій Мовчан.

Скандальний законопроект не відкликали, а внесли альтернативний. В новому документі вимоги студентів частково враховані. Зокрема, визнається необхідність автономії ВИШів та їх рівність перед законом, незалежно від форми власності. Водночас, вищим школам дозволили самостійно визначати перелік платних послуг і розподіляти отримані кошти. Нововведення торкнулися обсягів держзамовленя: Мінпраці, виходячи з потреб ринку, формує кількість місць, Міністерство фінансів їх затверджує, а Міносвіти розподіляє їх між ВИШами за конкурсом.

”Ми хочемо, щоб в цьому конкурсі брали участь не лише державні ВУЗи, а й недержавні за якісними показниками: хто надає кращі послуги, той і отримає державне замовлення”, - каже народний депутат, Партія регіонів Юрій Мірошниченко.

Разом з тим, спірним є питання, зокрема, щодо отримання права ВИШами видавати дипломи власного зразка. Народні обранці зазначають: швидше за все на голосування винесуть один законопроект “Про вищу освіту”, “зміксований” з нині зареєстрованим. В Міносвіти такий перебіг подій вважають оптимальним.

”На сьогоднішній день треба все повернути на коло своє - щоб депутати забрали, обоє або авторські групи, обоє законопроектів і спробували все-таки поєднати зусилля і подивитися на нього більш широко. Я думаю, що на сьогоднішній день говорити передчасно тому, що нам треба по оптимістичному варіанту ще 3-4 місяці, щоб опрацювати, песимістично, може, ще й півроку”, - каже міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник.

Чи сприймуть студенти нові ініціативи влади, стане відомо 16 лютого. "Мученики науки" знову пікетуватимуть Верховну Раду.