Судді, їх імунітет та арешти: чи зможе НАБУ боротися з суддями-хабарниками
У програмі журналістських розслідувань "Наші гроші. Досудилися" – до реформи суддівська недоторканість була тотальною. Навіть якщо суддю ловили на місці злочину, його не можна було затримати. У нього могли тільки вилучити "банку з доларами".
А далі – "Ваша честь, Ви тільки нікуди не тікайте. Ми за вами ще повернемося". І лише після цього наставала непередбачувана процедура зняття суддівської недоторканності Верховною Радою. Зазвичай, щоб прийняти відповідне рішення, парламент збирався значно довше, ніж суддя збирав речі для втечі. Миколі Чаусу, для прикладу, Верховна Рада дала на збори місяць.
Читайте також: Показали розкішний будинок судді з Дніпра: на подвір’ї є власна церква
Тепер ж дещо змінилося: судова реформа дещо обмежила суддівський імунітет і суддю можна легко затримати. Та затримати суддю без жодної згоди можна лише в тому випадку, якщо його викрито на гарячому, тобто на місці злочину. Та й після затримання необов’язково послідує арешт.
Суддя з Дніпра Вадим Галічий був викритий Антикорупційним бюро з 10 тисячами доларів. Перший суддя, затриманий після реформи. Та затриманим він був лише добу. Де перебуває зараз – невідомо.
Про суддів, яким завдяки недоторканості вдалось втекти від правоохоронців, та як планується боротися із хабарництвом у судовій системі у програмі "Наші гроші. Досудились" розповість директор НАБУ Артем Ситник.