Свято лісорубів - запорука збереження досвіду і хисту
Усі деталі їхнього ремесла мало хто знає. Вони - мужні санітари лісу. На Прикарпатті влаштували свято лісорубам.
Для збереження досвіду і майстерності представників цієї професії схожі свята проводять у Фінляндії, Норвегії, Канаді, Австралії та багатьох інших країнах. У Івано-Франківську - вперше.
"Карпатський регіон завжди цінувався лісами. Українські ліси, Карпатські ліси цінувались за кордоном. Гуцули вважалися власниками лісів карпатських. В принципі, це рідна професія для цього регіону", - каже співорганізатор свята Тамара Луценко.
Для глядачів - шоу, для учасників - справжніх карпатських лісорубів - змагання не на жарт. Переможцю дістанеться найважливіше - якісне знаряддя праці. Від нього у цій справі залежить чимало. Хоча майстерність звісно також не на останньому місці. Її оцінюють фахові судді. Кажуть, такі змагання насправді проводять часто, але здебільшого - у далеких лісових господарствах. Наразі вони - показові.
"Представлені правда не всі вправи, які представляють на змаганнях звалювальників лісу, тому що дерев у місті рубати не будемо. Тут представлені 3 вправи: точність розкрижування, комбінований різ і відокремлення гілок", - каже суддя змагань лісорубів Юрій Голіней.
У кожній вправі судді оцінюють не лише швидкість, а й кут зрізу, а ще - щоб деревина зазнала якомога менше пошкоджень. За недоріз чи навпаки - захід пили у землю - суворо знімають бали. Ця майстерність не універсальна. У одних кращі показники з точності, інші є віртуозами комбінованого зрізу.
"Добре дерево не ріжеться, вибирають котре хворе, прочищати ліс треба. Та секрету великого нема - просто не лінуватися. Життя заставляє то робити, дерево обробляти", - каже лісоруб Віталій Чуваков.
Близька лісорубам і ювелірна точність. Якщо одні просто валять дерева, то інші дають їм друге життя, легким дотиком електропили перетворюючи на художні витвори.
"Ви бачите, тут немає ще однієї колоди, тож треба з цього вирізати. Зіпсував - і все, нема. Бракувати не можна. Бажання і терпіння - тут спішити нема куди", - каже лісоруб-скульптор Ярослав Ріпей.
Свято лісорубів хочуть зробити щорічним - збільшити кількість дисциплін та розширити географію його учасників. На наступні змагання запросять рубачів з усієї України.