Астрономи опублікували карту 25 тисяч надмасивних чорних дір
Джерело:
Universiteit LeidenМіжнародна група астрономів опублікувала карту неба, на якій зображено понад 25 тисяч надмасивних чорних дір. Карта стала найбільш детальною в області так званих низьких радіочастот.
Астрономи використовували 52 станції з антенами LOFAR, розкидані по дев'яти європейських країнах. Вони фіксували радіовипромінювання, яке випускається матерією, що розташовується при наближенні до чорної діри.
Цікаво NASA показало фото "зловісного темного ока", яке стежить за нами з космосу
Керівник дослідження Франческо де Гасперіні з Гамбурзького університету зазначає, що карта стала результатом багаторічної роботи з "неймовірно складними" даними. Дослідникам довелося розробити нові методи перетворення радіосигналів в зображення неба.
Спостереження у діапазоні довгих радіохвиль ускладнюються іоносферою Землі. Цей шар вільних електронів працює як каламутна лінза. Співавтор роботи Рейнаут ван Віяло з Лейденської обсерваторії пояснив, що це схоже на те, коли ви намагаєтеся побачити світ, занурившись у басейн.
Карта надмасивних чорних дір
Нова карта була створена шляхом об'єднання 256 годин спостережень за північним небом. Дослідники розгорнули суперкомп'ютери з новими алгоритмами, які коригують вплив іоносфери кожні чотири секунди.
Карта покриває 4% північної половини неба. Астрономи планують продовжити роботу, поки не нанесуть на неї усе північне небо.
Карта надмасивних чорних дір / Фото Universiteit Leiden
До речі, у лютому астрономи за допомогою телескопа Hubble виявили у центрі кульового скупчення NGC 6397 концентрацію невеликих чорних дір. Спочатку передбачалося, що в цьому кульовому скупченні знаходиться чорна діра проміжної маси. За словами астрономів, це відкриття може підтверджувати, що злиття чорних дір в кульових скупченнях можуть бути джерелом гравітаційних хвиль, які коливаються в просторі-часі.