Астрономи завдяки "Габблу" вперше чітко роздивилися водяну пару на Ганімеді
Джерело:
Phys.orgВивчивши нові та архівні бази даних, отриманих космічною обсерваторією "Габбл", шведські вчені виявили сліди сублімації поверхні супутника, тобто перетворення у газоподібну форму з подальшим викидом водяної пари. Це відкриття надає додаткову вагу місії JUICE з вивчення Юпітера і його супутників, старт якої запланований на майбутній рік.
Попередні дослідження показали, що на Ганімеді, найбільшому супутнику у Сонячній системі, більше води, ніж у всіх океанах Землі. Однак температура там настільки низька, що вода на поверхні перетворилася в міцний лід.
Цікаво Вчені отримали чіткі знімки диску газу й пилу біля екзопланети
Товщина цього покриву більше сотні кілометрів, так що водяна пара точно не може бути наслідком випаровування океану.
Дослідження Ганімеда
У 1998 році спектрограф "Габбла" зробив перші знімки Ганімеда в ультрафіолеті. В результаті він виявив строкаті лінії наелектризованого газу, що можна було пояснити присутністю молекулярного кисню. Але деякі деталі не збігалися з емісією чистого О2.
Фото Ганімеда зроблене "Габблом" у 1998 році / Фото NASA
У 2018 році Лоренц Рот і його команда астрономів з Королівського технічного інституту повторно почали вивчати дані спостережень "Габбла" за останні два десятки років, щоб виміряти кількість атомів кисню в атмосфері Ганімеда.
На свій подив, вони виявили, що в атмосфері супутника майже немає атомного кисню. Вони розглянули знімки полярного сяйва на Ганімеді уважніше і помітили коливання температури на поверхні протягом доби. Опівдні поблизу екватора стає досить тепло, щоб поверхня виділяла невелику кількість молекул води.
Знахідка вчених додає вагомості майбутній місії Європейського космічного агентства JUICE з дослідження супутників Юпітера. Старт запланований на 2022 рік, а прибуття до Юпітера має відбутися у 2029 році. Апарат буде робити знімки планети і трьох найбільших її супутників – особливо Ганімеда – три роки.