Бактерія провела рік у відкритому космосі: вона вижила
Вчені стежили за станом бактерій Deinococcus radiodurans, які протягом року перебували у відкритому космосі. Ці мікроорганізми не тільки вижили, але й створили нові механізми для відновлення пошкоджень у своїх клітинах.
Екстремофільна бактерія протистояла всім викликам космічного простору: галактичному, космічному та сонячному ультрафіолетовому випромінюванню, коливанням температури, висиханню, замерзанню, умовам вакууму та мікрогравітації, йдеться у дослідженні вчених Токійського університету фармації та природничих наук, дослідницької групи астробіології в німецькому аерокосмічному центрі, Віденського центру метаболоміки, Віденського університету та Центру досліджень мікробіома.
Цікаво Компанія Axiom Space підписала контракт з першими космічними туристами для відправки на МКС
Що відкрили
Після року перебування у відкритому космосі бактерія D. Radiodurans уникла будь-яких морфологічних пошкоджень. В її клітинах було активовано безліч реакцій для подолання стресу, які допомагали бактеріям відновлювати пошкоджену ДНК.
Дослідження допомогло нам зрозуміти механізми і процеси, за рахунок яких життя може існувати за межами Землі, вижити і адаптуватися до ворожого середовища космічного простору. Виживання D. Radiodurans у відкритому космосі можливе протягом і більш тривалого проміжку часу,
– каже Тетяна Мілоєвич, співавтор дослідження з Віденського університету.
Це не найтриваліший термін в космосі для D. Radiodurans – в серпні повідомили, що зразок бактерії вижив, залишаючись у відкритому космосі, три роки. Однак автори нинішнього дослідження не намагалися встановити рекорд, їхнім завданням було відстежити реакцію на нові умови.
Повернувши бактерію на Землю, вчені порівняли її з контрольним зразком, що весь цей час перебував на нашій планеті. Виявили, що бактерії з космосу покриті невеликими горбками і бульбашками, був запущений ряд механізмів відновлення, а деяких білків і мРНК стало більше.
Ліворуч: D. Radiodurans, що знаходилася на Землі; Праворуч: бактерія, що вижила в космосі / Фото microbiomejournal
Результати показують, що виживання D. Radiodurans орбіті протягом тривалого періоду можливе через його ефективну систему молекулярної відповіді, і показують, що для організмів з такими здібностями можливі ще більш тривалі подорожі.