Автор "Гри престолів" разом з іншими письменниками подає до суду на розробників ChatGPT
Джерело:
The VergeАмериканський письменник Джордж Р. Р. Мартін та кілька інших авторів судитимуться з компанією OpenAI через порушення авторських прав. Це вже не перший подібний випадок.
Питання авторських прав у сфері штучного інтелекту почали виходити на перший план майже відразу після появи на світ ChatGPT. Цей чатбот був першим дійсно масовим ШІ, залучивши мільйони користувачів і змусивши інші компанії швидко братися за власні аналоги. Але кожна мовна модель потребує навчання на величезній кількості даних. Для цього розробники масово залучають інформацію з інтернету, різноманітних архівів, баз даних та інших джерел. Проблема в такого підходу в тому, що часто ці матеріали захищені авторським правом, і їхні власники не давали дозволу на використання своїх творів для навчання штучного інтелекту, оскільки той потім видає результати практично без змін.
Дивіться також Позов New York Times проти OpenAI може змусити компанію стерти ChatGPT й почати все з початку
Письменники проти OpenAI
Як стало відомо, Гільдія авторів і 17 відомих письменників подали скаргу до суду Південного округу Нью-Йорка. У списку позивачів можна побачити кілька дуже відомих у літературному світі імен: Джонатан Франзен, Джоді Піколт, Джон Грішем та Джордж Р. Р. Мартін. Вони сподіваються, що їхній позов буде класифіковано як колективний.
Ці автори отримують кошти для існування від створених ними творів. Але мовні моделі відповідача ставлять під загрозу здатність письменників заробляти на життя, оскільки мовні моделі дозволяють будь-кому генерувати — автоматично і безкоштовно (або дуже дешево) – текст, за створення якого вони інакше платили б письменникам,
– йдеться в позові.
Автори додали, що технологія OpenAI може призвести до появи похідних робіт, "які ґрунтуються на їхніх книгах, імітують, узагальнюють або перефразовують їхні твори, що може завдати шкоди їхньому ринку. На думку позивачів, OpenAI могла б учити GPT працювати з творами, що перебувають у суспільному надбанні, замість того, щоб витягувати захищений авторським правом матеріал без сплати ліцензії.
Схоже Microsoft захистить усіх, на кого подадуть до суду за використання Copilot
Сама ж OpenAI каже, що вона налаштована оптимістично й веде продуктивні розмови з творцями по всьому світу, в тому числі з Гільдією авторів. "Ми спільно працюємо над тим, щоб зрозуміти й обговорити їхні побоювання щодо ШІ", – коментує компанія.
Нагадаємо, на початку вересня автори Майкл Чабон, Крістофер Голден, Річард Кадрі, комедіантка Сара Сільверман також подали до суду на OpenAI та Meta. Те саме зробили у червні Пол Тремблей і Мона Авад. Це далеко не повний список, але він, судячи з останніх тенденцій, буде розширюватися.