Curiosity дізнався, що могло стерти сліди життя з поверхні Марса: нове відкриття

19 липня 2021, 19:28
Читать новость на русском

Джерело:

Live Science

Пошуки слідів життя на Червоній планеті продовжуються. Цього разу марсохід Curiosity виявив, що докази його існування на Марсі, можливо, були стерті.

Нове дослідження вже опублікували у науковому журналі Science. У ньому вчені наголошують, що це відкриття не зменшує імовірності того, що одного дня вони все ж знайдуть життя на Марсі.

Цікаво Китайський марсохід знайшов свій парашут та зняв його на фото

Що відомо

  • Марсохід Curiosity досліджував осадові породи багаті глиною в кратері Гейла. Це колишнє озеро, що утворилося після удару астероїда приблизно 3,6 мільярда років тому.
  • Глина – хороше свідчення наявності життя: вона зазвичай утворюється, коли кам'янисті мінерали вивітрюються і гниють після контакту з водою — ключовим інгредієнтом для виникнення і підтримування життя. Крім того, це чудовий матеріал для збереження скам'янілостей мікробів.
  • Коли Curiosity взяв два зразки стародавнього аргіліту, осадової породи, що містить глину, з двох ділянок висохлого дна озера у 400 метрах один від одного, дослідники виявили, що одна ділянка містила тільки половину очікуваної кількості глинистих мінералів. Замість них на цій ділянці було знайдено велику кількість оксидів заліза.
  • Команда вважає, що причина цього геологічного зникнення у надсолоній воді, яка просочилася в багаті мінералами глинисті шари і дестабілізувала їх, змиваючи їх і стираючи як геологічні, так і, можливо, біологічні сліди.

Ми думали, що з тих пір як ці шари глинистих мінералів сформувалися на дні озера в кратері Гейла, вони так і зберігалися протягом мільярдів років. Але виявилося, що надсолоні води зруйнували ці глинисті мінерали в деяких місцях, стерши сліди, які ми сподівалися виявити,
– розповіли дослідники.

Однак процес хімічного перетворення відкладень – діагенез – міг створити нове життя під поверхнею Марса, навіть стерши можливі свідчення існування старого на його поверхні. Річ у тім, що хімічні умови, викликані припливом солоної води, сприяють розвитку життя, пояснили автори дослідження.