Дослідники представили систему шумозаглушення без навушників
Група дослідників з Центру аудіо, акустики і вібрації Сіднейського технологічного університету розробила новий тип системи віртуального шумозаглушення. У ній компоненти активного шумозаглушення розташовуються не в навушниках, а в підголівнику крісла.
Деталі відкриття
Команда з Сіднея розробила систему, яка працює як з високими, так і з низькими частотами. Дослідники використовували систему дистанційного акустичного зондування, засновану на лазерному доплерівському віброметрі (LDV), який вимірює безконтактні вібрації у широкому діапазоні. Вони помістили у вухо людського макета крихітну світлоповертаючу мембрану розміром з ювелірний виріб у ролі датчика для LDV.
Цікаво Інженери розробили молекулярний датчик для смартфонів: відео
Як це працює
Амплітуда і частота коливань витягуються з доплерівського зсуву частоти відбитого лазерного променя внаслідок вібрації поверхні. Система продемонструвала шумозаглушення відразу декількох джерел в діапазоні до 6 кГц з ослабленням від 10 до 20 дБ.
Дослідники перевірили свою систему на трьох типових типах шумів: всередині літака, шум літака, що пролітає і звичайна мова людини.
Комерційне застосування
Єдиним обмеженням для масового виробництва є висока вартість, оскільки в системі використовуються LDV. Однак дослідники сподіваються, що розробки найближчого майбутнього допоможуть зробити систему більш рентабельною.
Також вчені мають попрацювати з точністю системи відстеження положення голови, матеріалом мембрани, що поміщається в вухо, а також над безпекою використовуваних невидимих лазерів.
Раніші розробки
Подібні системи розробляли і раніше, але їх ефективність була нижчою шумопоглинаючих навушників. В існуючих системах використовуються мікрофони, встановлені в певному положенні навколо голови користувача, щоб вловлювати звуки. Ці установки найкраще підходять для роботи з низькочастотними шумами до 1 кГц. Однак пасивний контроль для високочастотні шумів відсутня. А дані частоти включають і людську мову, діапазон якої становить від 4 до 6 кГц.