Дослідження екранних облич роботів: хто виявився наймилішим та найдружелюбнішим

5 квітня 2018, 16:03
Читать новость на русском

Дослідники класифікували безліч роботів з обличчями, які відображені на екранах, за 76 ознаками, наприклад, формам і наявності тих чи інших частин обличчя. На основі цих даних автори провели статистичний аналіз, а також опитали добровольців, щоб виявити, як ці ознаки впливають на сприйняття особи робота людьми, а також які риси обличчя найсильніше впливають на дружелюбність роботів в очах людей.

Про це повідомляє IEEE Spectrum. А сама робота була представлена на конференції HRI 2018.

Читайте також: Найбільший роботофестиваль Європи проведуть у Києві

Вчені під керівництвом Майї Чакмак з Вашингтонського університету вивчили, як люди сприймають окремі елементи обличчя роботів. Для аналізу вони вибрали роботів, які виводять зображення особи на екран. Такі отримали набагато більшого поширення, ніж ті, у яких за міміку відповідають механічні пристосування, в першу чергу через набагато меншу складность реалізації і низьку вартость такого рішення.

Дослідники відібрали 157 роботів з екранними обличчями. Потім вони створили з їх зображень датасет, описавши кожне зображення 76 параметрами. Параметри можна розділити на кілька основних груп: наявність того чи іншого елемента, наприклад, рота, носа або брів; колір і додаткові параметри цих елементів, такі як відблиск на очах; розмір і форма елементів окремо і всього обличчя цілком; розташування елементів на обличчі. Частина параметрів також описує технічні особливості самих роботів, в тому числі розмір і тип екрану, тип робота, країну походження та інші.


Науковці провели дослідження облич роботів

На основі цих даних учені провели статистичний аналіз, щоб зрозуміти, які тенденції є серед сучасних роботів з екранними обличчями. Виявилося, що 34,4% роботів мають чорне обличчя і 20,4 % – біле. Також 65,6% роботів мають рот, 40,8% – очі, а ось ніс є всього у 21,7% роботів. Також дослідники провели кластерний аналіз і виявили групи схожих роботів, які, наприклад, нагадують робота ЕВА з мультфільму "ВАЛЛ-І", або робота Baxter, який часто застосовується в дослідницьких проектах.

Читайте також: Робот Софія знялася для журналу Cosmopolitan: яскраві фото

Крім статистики роботів дослідники також перевірили їх сприйняття людьми. Для початку вони відібрали 12 найбільш характерних роботів, які мали різну ступінь реалізму і деталізованості. Потім попросили 50 добровольців оцінити цих роботів за 5-бальною шкалою за шістьма параметрами, таким як доброзичливість або інтелект.


Вчені аналізували різні обличчя одного і того ж робота

Найдружелюбнішим виявився робот Omate Yumi.


Omate Yumi

Досить цікаво, що найбільш доброзичливим і тим, який викликає довіру виявився Gongzi, схожий на ЕВА з мультфільму. Також добровольці віддали перевагу менш реалістичним роботам для використання вдома, а більш реалістичним для роботи.


Gongzi

У другому опитуванні автори показували добровольцям різні варіанти обличчя одного робота, наприклад, з носом чи без або з різною формою очей. З'ясувалося, що відсутність ключових елементів, наприклад, рота або зіниць помітно підвищує недовіру до робота. Часто учасники опитування вважали, що такі роботи краще підходять для охоронних робіт.

Читайте також: Українці створили найточніший 3D сканер у світі

Цікаво, що добровольці частіше називали роботів з віями та волоссям мужніми, а роботів зі щоками – жіночними. Також наявність волосся часто змушувала учасників вважати таких роботів дітьми.