Древній череп із металевим імплантатом викликав сумніви у своїй автентичності

18 лютого 2022, 20:03
Читать новость на русском

Джерело:

Live Science

Нещодавно музею остеології в Оклахома-Сіті подарували старовинний череп. Його форма вказує на перуанське походження, але найцікавіше у ньому – металева пластина складної форми на пошкодженій ділянці.

Предметом суперечок стала саме ця пластина. Як кажуть учені, вона або є майстерною підробкою, або вказує на існування в цьому регіоні древніх і дуже ефективних технологій імплантації.

Цікаво У Перу виявили мумії дітей, яких принесли у жертву

Що відомо

  • У музеї заявили, що у них немає можливості провести дослідження черепа та імплантата найближчим часом, тому ніякої інформації поки немає, крім фото.
  • Зі слів професора антропології Даніеля Куріна, череп належав літньому чоловікові, який отримав велику, але не смертельну рану голови.
  • Краї ліній переломів мають ознаки загоєння – людина залишалася живою мінімум ще кілька місяців.
  • Цілком можливо, що він мав високий статус, а тому його намагалися зцілити, застосовуючи у тому числі й ризиковані методи.


Череп перуанця з металевою пластиною / Фото Музею остеології

Сам факт, що стародавні перуанці намагалися закривати дірки в черепах металом, не новина. 800 років тому жив перуанець, який до кінця життя носив щільну шапку з пришитою до неї металевою пластиною навпроти того місця, де в його черепі була наскрізна рана. Але установка пластини безпосередньо на кістку – це куди складніша технологія.

На жаль, за зовнішнім виглядом черепа не можна зрозуміти, якого роду пошкодження приховані під металом.


Череп перуанця з металевою пластиною / Фото Музею остеології

Вчені засумнівались в автентичності подарунка не лише тому, що рівень технології не відповідає тому часу.

  • Професор Джон Верано вивчив десятки подібних черепів з пластинами, але всі вони виявилися підробками.
  • Самі черепи були древніми, однак імплантати були додані значно пізніше, щоб підвищити цінність артефакту задля продажу за більші гроші. 
  • Зустрічалися й реальні імпланти на черепах, але встановлені вже посмертно, в якості похоронної прикраси.

Малоймовірно, що стародавні перуанці могли проводити медичні операції такої складності. З іншого боку, це не означає, що не намагалися – цілком можливо, ця людина стала учасником якогось сміливого експерименту, підсумовують учені.