Геологи запропонували видобувати цінні метали з-під вулканів

6 липня 2021, 09:10
Читать новость на русском

Джерело:

Open Science

На глибині в кілька кілометрів під вулканами утворюються резервуари гарячого і концентрованого розчину, багатого міддю, золотом та іншими металами. З цієї рідини їх можна витягувати, одночасно отримуючи геотермальну електрику.

Потреби людства в кольорових і рідкісних металах постійно ростуть. Видобування розширюється, завдаючи величезної шкоди навколишньому середовищу і навіть викликаючи збройні конфлікти. Щоб знизити цю шкоду, спростивши видобуток міді та інших металів, оксфордські вчені запропонували уважніше придивитися до вулканів, де їх можна витягувати з розчину і паралельно отримувати зелену геотермальну енергію.

Цікаво В Антарктиді з'являться електричні всюдиходи з нульовими викидами: фото

Чому саме вулкани

  • Багато родовищ кольорових металів утворилися в далекому минулому саме завдяки діяльності вулканів.
  • Під час виверження до поверхні виноситься гарячий концентрований розчин, що містить мідь, а також цинк, літій, срібло і золото. Маса з часом остигає і утворює поклади.
  • Під діючим вулканом, на глибині в кілька кілометрів, можуть накопичуватися великі обсяги багатої металами рідини. Витягувати ресурси з неї теоретично можна з набагато меншими витратами і збитком природі, ніж з кам'яної руди.
  • При цьому висока температура дозволяє паралельно отримувати геотермальну електрику, яку можна пускати на живлення видобувного обладнання та інфраструктури.

Оксфордські геологи показали, що подібні багаті металами розчини зберігаються в пористих породах під діючими вулканами в Італії, Японії, Мексиці, Індонезії та на Антильських островах. За їхнім висновком, такі резервуари можуть бути чи не у кожного активного вулкана в світі — справжнє золоте дно, іноді в прямому сенсі слова. Наприклад, новозеландський вулкан Уайт-Айленд, за розрахунками вчених, в рік викидає близько 100 тонн міді і 4,5 кілограма золота, проте куди більша частина залишається в глибоких резервуарах — у вигляді насиченого гарячого розчину.

Як видобути метали з-під вулкана

На жаль, видобуток таких матеріалів потребує створення нових інструментів і технологій. Насичений розчин розігрітий іноді до 450 градусів. Для роботи з ним потрібні труби і техніка зі спеціальними покриттями. Крім того, необхідно точно оцінити ризик спровокувати виверження.

Поки вчені вважають, що він невеликий. Однак це варто перевірити, і геологи вже підбирають місце для першого експериментального буріння. За їх словами, реально розробка вулканічних ресурсів може початися через 5-15 років.