Хімтрейли або контрейли: що це таке, як вони утворюються та наскільки впливають на довкілля

3 вересня 2023, 20:00
Читать новость на русском

Якщо ви коли-небудь дивилися в небо і помічали довгі, тонкі хмароподібні сліди, що тягнуться за літаками, ви, ймовірно, бачили хімтрейли, або контрейли – конденсаційні сліди. Ці утворення викликають цікавість і спонукають до дискусій про їхнє походження та потенційний вплив на довкілля. Пропонуємо дещо заглибитися у науку, що стоїть за цим явищем, і знайти відповіді на деякі поширені питання.

Як пояснює 24 Канал, інверсійний слід, по суті, це хмари створені людиною. Вони утворюються під час польотів реактивних двигунів на великих висотах. Коли гаряча водяна пара, побічний продукт згоряння реактивного двигуна, потрапляє у холодні верхні шари атмосфери. Це призводить до того, що вона швидко охолоджується і конденсується, утворюючи ці хмароподібні сліди.

Читайте на сайті Блакитний Місяць 2023: що це за явище і як його побачити

За яких умов утворюються контрейли

Ці хмароподібні явища переважно видно позаду літаків, коли вони перебувають на крейсерській висоті, зазвичай між 10000 та 12000 метрів. Однак, не кожен політ призводить до утворення таких слідів через специфічні атмосферні умови. Ідеальними умовами для утворення контрейлів є поєднання холодного повітря і вологості у верхніх шарах тропосфери.

Важливо! Існує поширена помилка називати ці сліди хімтрейлами. Варто наголосити, що немає жодних доказів на підтримку поняття "хімічних слідів", яке передбачає навмисне розсіювання шкідливих хімічних речовин літаками. Експерти відкидають цю як безпідставну теорію змови, наголошуючи на відсутності достовірного наукового обґрунтування та очевидній безглуздості.

Чи приносять контрейли користь або шкоду довкіллю?

По суті, контрейли є нейтральними – ні позитивними, ні негативними за своєю природою. Вони просто є результатом природного процесу за певних обставин. Проте, дослідження показують, що вони можуть сприяти як потеплінню, так і охолодженню атмосфери Землі.

У нічний час ці конденсаційні сліди можуть відігравати певну роль у потеплінні атмосфери. Коли Земля зазнає радіаційного охолодження – коли тепло розсіюється з поверхні в космос – хмари, подібні до шлейфів, можуть затримувати це тепло, що призводить до підвищення температури.  Водночас потенційний вплив контрейлів на атмосферні умови, зокрема їхня схожість з перистими хмарами, викликає занепокоєння щодо їхнього довгострокового впливу на регулювання температури на планеті.


Різноманітні контрейли зафіксовані фотографом / Soumyadeep Mukherjee

Штучні "хмари" від літаків, як і природні хмари, беруть участь у системі теплообміну Землі. Залежно від своєї товщини і характеристик, хмари можуть відбивати сонячне випромінювання назад у космос, сприяючи охолодженню, або ж затримувати випромінювання, що призводить до потепління. Екологічне занепокоєння викликають тривалі купчасті хмари, які перетворюються на перисті хмари, що посилюють парниковий ефект і утримують тепло.

Наразі докладаються зусилля, щоб пом'якшити потенційний вплив купчасто-дощових хмар на клімат. Спільні дослідження NASA і Німецького аерокосмічного центру (DLR) підкреслюють, що екологічно чисте авіаційне паливо є перспективним рішенням для значного зменшення утворення контрейлів.

Дивіться також Нова ідея допоможе ефективніше шукати життя на інших планетах

Хоча контрейли залишаються цікавим феноменом і предметом постійних досліджень, вони нагадують про складну взаємодію між людською діяльністю і крихким атмосферним балансом Землі. У міру того, як наше розуміння цих слідів продовжує розвиватися, вчені та дослідники прагнуть знайти стійкі рішення для гармонійного співіснування з небом над головою.