Кинджал з гробниці фараона Тутанхамона має позаземне походження: дослідження
Джерело:
Meteoritics & Planetary ScienceГробниця фараона Тутанхамона розташована у Долині Царів, Єгипет та була знайдена ще у 1922 році. Та навіть через сотню років після відкриття вона повна загадок, які науковці розгадують.
Коли розкопали гробницю фараона Тутанхамона, науковці виявили багато цікавих артефактів. Серед них – чудовий залізний кинджал у золотих піхвах. Проблема полягала у тому, що залізний кинджал виготовили тоді, коли залізна доба ще не почалася й люди не вміли використовувати самородне залізо.
Читайте на сайті Записки з минулого: археологи знайшли тисячі табличок, де описане життя давніх єгиптян
Знайдений у гробниці кинджал Тутанхамона / Фото Meteoritics & Planetary Science
Звідки походить кинджал Тутанхамона
Хоча до початку залізної доби люди й не вміли використовувати самородне залізо, але чудово знали, що таке метеорити. Слід розуміти, що не все "небесне каміння" – це саме каміння. Деякі метеорити є залізними й люди давно навчилися використовувати їх, виковуючи різні предмети.
Цікавий факт! Використання людьми метеоритного заліза обіграно у франшизі "Відьмак" польського автора Анджея Сапковського. У цьому "всесвіті" вважається, що метеоритне залізо є найкращим матеріалом для виготовлення зброї.Те, що кинджал з гробниці Тутанхамона викуваний саме з такого заліза, вчені підозрювали давно. У 2016 році дослідження підтвердили буквально позаземне походження зброї. Тепер же науковці дізналися ще більше про артефакт.
Нове про кинджал з Долини Царів
Науковці з Японії та Єгипту провели ретельні комплексні дослідження та виявили досить цікаві речі про зброю, якій 3 400 років. Наприклад, як й очікувалося, кинджал складається із заліза, нікелю та мангану. Також були виявлені вкраплення цинку та хлору.
Найцікавіше те, що дослідження на мікрорівні виявили на поверхні леза смуги з кубічною симетрією, які перериваються. Цей феномен має назву "відманштеттенові фігури" чи "структури Відманштеттена" на честь їхнього першовідкривача. Вони характерні для залізо-нікелевих метеоритів й зустрічається на іншій зброї, викуваній із метеоритного заліза.
Цікаво! Опираючись на власні дослідження, науковці говорять, що метеорит, з якого викували кинджал, належав до так званих октаедритів – найпоширенішого типу залізних метеоритів.
Відманштеттенові фігури у метеориті та на поверхні леза кинджалу / Фото Meteoritics & Planetary Science
Що ж до того, де виготовили кинджал, який поклали до гробниці фараона, то тут допоможуть письмові артефакти. Мова йде про Амарнський архів, написаний 3 400 років тому, тобто, ще до народження Тутанхамона.
В Архіві сказано, що залізний кинджал подарував діду Тутанхамона правитель країни Ханігальбат (Мітанні), яка розташовувалася на території сучасної Сирії. Якщо мова йде саме про цей кинджал, то можна припустити, що метеорит, з якого зброю викували, впав саме в Сирії.