NASA отримало кисень на Марсі: розповідаємо, як це вдалося зробити і навіщо
Джерело:
NASAНа Марсі з’вилося 5,4 грама кисню. Проте він має не природнє походження, а штучне – його виробив спеціальний пристрій на борту марсоходу Perseverance під назвою MOXIE.
Виробництво кисню – це один з багатьох експериментів, якими займається марсохід. За допомогою MOXIE вдалося виробити кількість кисню, достатню для забезпечення життя людини протягом 10 хвилин. Для цього пристрій працював цілу годину.
Цікаве Історичний політ на Марсі пройшов успішно: NASA отримало підтвердження від Ingenuity
Так виглядає MOXIE / Фото NASA
Як вдалося отримати кисень
Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment або просто MOXIE – це куб з габаритами 23,9x23,9x30,9 см та вагою 17 кг. Як написано на сайті NASA, апарат "дихає, як дерево" – вдихає вуглекислий газ, а видихає кисень. Пристрій працює, відділяючи атоми кисню від молекул вуглекислого газу. Назад в марсіанську атмосферу викидається побічний продукт діяльності – чадний газ. Оскільки атмосфера Марсу на 96% складається з вуглекислого газу, проблем з "сирим матеріалом" у апарату не буде.
Цікаве з темою Колонізація Марсу: на червоній планеті можуть з’явитися 5 міст, де житиме мільйон людей
Процес перетворення вимагає високих рівнів тепла – близько 800°C. Для цього блок MOXIE виготовлений з термостійких матеріалів. До них відносяться деталі з нікелевого сплаву, надруковані на 3D-принтері, а також легкий аерогель, який допомагає утримувати тепло. Тонке золоте покриття на зовнішній стороні MOXIE відбиває інфрачервоне тепло, не дозволяючи йому випромінюватися назовні і потенційно пошкодити інші частини Perseverance.
Місце розташування MOXIE на апараті Perseverance / Фото NASA
Для чого на Марсі генератор кисню
Майбутні колоністи матимуть чималу потребу в кисні для забезпечення власної життєдіяльності, однак транспортувати на Марс кисень у великих об'ємах (наприклад 25 тонн) доволі складне завдання.
Значно легше доставити на Червону планету масивний однотонний пристрій для генерації кисню (майбутню розширену версію MOXIE). У підсумку такий пристрій зможе генерувати ці 25 тонн кисню з Марсіанської атмосфери, що економічніше й практичніше.