"Кладовище диких тварин": вчені знайшли тунелі, які завалені кістками

9 серпня 2021, 19:03
Читать новость на русском

У Саудівській Аравії, за 125 кілометрів на північ від Медіни, розташоване розпечене від Сонця лавове поле Харрат-Хайбар. В глибинах цього поля пролягають кілометри тунелів, які створили потоки лави. Люди відкрили ці тунелі лише в ХХІ столітті. А от хижаки знали й використовували їх тисячоліттями.

Лавові трубки – це тунелі в застиглих лавових потоках. Вони утворюються внаслідок нерівномірного охолодження лави. Довжина таких тунелів може сягати багатьох кілометрів. Лавова трубка Умм-Джирсан здивувала вчених, коли в її глибині виявили тисячі кісток кількох десятків видів тварин. Ці кістки накопичувалися в лавових тунелях протягом останніх 7 тисяч років.

Цікаве на сайті  ТОП-7 українських YouTube-каналів про технології: цікаво та корисно


А. Спуск до західного входу; В. Західний вхід; С та D. Камери з кістками / Фото Archaeological and Anthropological Sciences

Тунелі та кістки: як гієни тисячі років будували "кладовище диких тварин"

Десятки тисяч різноманітних кісток були виявлені вченими в рамках дослідження з відстежування міграцій людей та тварин через Аравійський півострів у давнину. Проєкт має назву Palaeodeserts. 

У лавових трубках вчені знайшли кістки навіть людей, яких з'їли гієни. Окрім людських залишків, в тунелях виявили кістки понад 40 видів тварин:

  • Коней.
  • Віслюків.
  • Великої рогатої худоби.
  • Верблюдів.
  • Кіз.
  • Різноманітних гризунів та інших тварин.

Читайте за темою Яку тварину приручили після собаки: дослідження

Після проведення аналізу копролітів (скам'янілих екскрементів) вчені зрозуміли, що лавові тунелі використовувалися 3-ма видами гієн: смугастою, плямистою та бурою. Ці хижаки використовували лавові трубки протягом близько останніх 7 тисяч років.

Вчені продовжують аналізувати кістки та інші знахідки. Може виявитися, що гієни використовували трубки ще довше.

Щобільше, така кількість кісток давніх тварин дозволить краще вивчити екологію давнього світу.