Виявилося, що нашу галактику оточує величезне кладовище зірок

6 жовтня 2022, 12:00
Читать новость на русском

Навіть зорі рано чи пізно помирають і їм також потрібне місце "останнього спочинку". Дослідники з Університету Сіднея намагалися виявити таке місце, шукаючи небесні останки стародавніх сонць і знайшли його навколо нашої галактики.

Те, що знайшли вчені – і вперше успішно нанесли на карту – було своєрідним зоряним кладовищем, яке значно перевищує висоту нашої власної галактики. Опублікувавши своє супровідне дослідження в Щомісячному віснику Королівського астрономічного товариства, дослідники влучно назвали відкриття "галактичним підземним світом".

Не пропустіть Місяць міг сформуватися за годину після удару Землі з іншою планетою: ось як це виглядало

"Висота" галактичного підземного світу більш ніж втричі перевищує висоту самого Молочного Шляху. І дивовижні 30 відсотків об'єктів були повністю викинуті з галактики, 
– сказав провідний автор дослідження Девід Суїні, аспірант Сіднейського інституту астрономії.

Зоряне кладовище

Як чорні діри, так і нейтронні зорі утворюються в результаті наднової, катаклізму вибуху, який відбувається, коли масивні зірки стискаються в себе в кінці свого життєвого циклу. Потужний вибух викидає ці зоряні залишки в темні області космосу, де вони стають невловимими для астрономів.

Але шляхом ретельного моделювання тривалості життя квондам-зірок дослідники змогли передбачити, куди потрапляють їхні "трупи".

Вибухи наднових асиметричні, і їх залишки викидаються на високій швидкості – до мільйонів кілометрів на годину. Що ще гірше, це відбувається в невідомому і випадковому для кожного об'єкта напрямку,
– зазначив Суїні.

Читайте на сайті Вчені вважають, що уся суша на Землі повільно з'єднається в єдиний суперконтинент

Велика таємниця

Складання карт цього підземного світу є захоплюючою, однак дуже непростою справою. Але вчених особливо здивував склад цього зоряного кладовища. За словами Суїні, компактні залишки мертвих зірок показують принципово інший розподіл і структуру середовища, ніж у видимій галактиці.

Загалом вчені очікували, що галактичний "підземний світ" буде відрізнятися від того, що ми спостерігаємо, але в загальних рисах він залишатиметься схожим. Натомість різниця доволі ґрунтовна – цього дослідники не чекали і тепер їм потрібно розібратися з усім цим.