NASA отримало сигнал із нещодавно відправлених апаратів до Марсу
Наразі в напрямку Марсу летить три автоматичних апарати у складі двох мікросупутників MarCO та планетарного зонда InSight. Супутники повинні забезпечити зв'язок між дослідницькими апаратами та лабораторіями NASA, а зонд InSight повинен дослідити надра Червоної планети.
В аерокосмічному агентстві NASA повідомили, що отримали текстові сигнали з телекомунікаційних мікросупутників MarCO, які саме зараз направляються до Марсу. Варто зазначити, що це перші кубсати, які забезпечуватимуть зв'язок не на земній орбіті, а поза нею. Кубсати розгорнули сонячні панелі та направили їх перпендикулярно до сонячних променів, стабілізували траєкторії руху та успішно встановили канали зв’язку із центром.
Читайте також: NASA планує випробувати ядерний реактор під час місій на Місяць і Марс
"Обидва MarCO-A та MarCO-В сказали нам "Polo!". Це сигнал про те, що супутники живі і здорові. Інженери проводять серію перевірок систем, перш ніж обидва кубсата підуть в глибокий космос", – йдеться в повідомленні.
Коли зонд InSight буде падати на Марс, кубсати зможуть отримувати його телеметрію під час цих "семи хвилин жаху" (так в NASA називають фінальний і найнебезпечніший для апаратів етап польоту до Червоної планети). Під час роботи зонда на ґрунті зв'язок з ним будуть тримати не за допомогою цих кубсатів, а через станцію Mars Reconnaissance Orbiter, яка вже обертається на марсіанській орбіті, та за допомогою кількох радіотелескопів на Землі.
Під час формування ця куля незграбного вигляду перетворилася на захоплюючу планету, майже як гусениця на метелика. Ми хочемо використати сейсмологію, аби дізнатися, чому Марс сформувався так, як він це зробив, і як взагалі формуються планети,
– зазначив головний дослідник Insight лабораторії реактивного руху NASA Брюс Банердт.
Проект MarCO може показати, що ці мікросупутники будуть ефективними варіантами "чорних ящиків" для майбутніх місій NASA.
Читайте також: Як звучить Чумацький Шлях: астрономи опублікували унікальний музичний запис
Чим займатиметься зонд InSight – дивіться відео
Нагадаємо, 5 травня 2018 ракета Atlas V запустила в напрямку Марса посадковий апарат InSight, який 26 листопада має подолати 485 мільйонів кілометрів і дістатися до поверхні планети. Це місія з вивчення внутрішньої будови, тектонічної і сейсмоактивності на Марсі. Після посадки зонд пробурить ґрунт до глибини 6 метрів і за 2 роки роботи передасть на Землю близько 29 Гбайт даних.
Що таке кубсат (CubeSat)? Це тип мініатюрних супутників для космічних досліджень, з обсягом не більше одного літра, та не важче 1,33 кілограма. В пристроях зазвичай використовується електроніка та програмне забезпечення на основі готових комерційних продуктів, що суттєво здешевлює CubeSat, порівняно зі звичайними сателітами, для кожної серії яких розробляються унікальні програмні та технічні рішення. З 1999 року Каліфорнійським політехнічним університетом і Стенфордським університетом було розроблено специфікацію для CubeSat, щоб допомогти університетам по всьому світу проводити прикладні космічні дослідження.