У Швеції винайшли камуфляжну сітку, яка ховає від радарів, але пропускає радіохвилі та GPS
Джерело:
SaabНадійне маскування в сучасній війні не менш важливе, ніж високоточна зброя, тож інженери невтомно працюють у цьому напрямку, створюючи унікальні засоби маскування для військових. Помітних результатів у цьому досягла компанія зі Швеції, яка розробила камуфляжну сітку ULCAS.
Проблема та її розв'язання
Наземні, повітряні та супутникові радіолокаційні системи становлять велику загрозу для збройних сил. Виявляючи об'єкти, що відбивають радіолокаційні сигнали, такі як танки, вантажівки та літаки, вони позбавляють війська як прикриття, так і елементу несподіванки. Для протидії цьому використовують різноманітні камуфляжні системи, але одним із основних їхніх недоліків є те, що вони нейтралізують не лише ворожі радіолокаційні хвилі, але й GPS-сигнали та корисні радіохвилі, що використовуються для голосового зв'язку.
Дивіться також Lockheed Martin покращила свою лазерну гармату, яка й без того була найпотужнішою
Якщо ви перебуваєте під традиційною багатоспектральною сіткою і хочете спілкуватися за допомогою радіо, вам, як правило, потрібно розмістити антену за межами сітки, щоб обійти захист широкого спектра й отримати сигнал. При цьому ви ризикуєте викрити себе ворогу, що не є ідеальним варіантом, особливо якщо проводите розвідку на передовій. У випадку використання GPS, вам може знадобитися розмістити весь GPS-пристрій поза мережею, і таким чином ви стаєте ще більш вразливими,
– каже Йохан Йерсблад, старший інженер-розробник Saab.
Нова розробка, відома як частотно-селективна поверхнева система або FSS, дозволяє користувачам спеціально виготовлених сіток ULCAS без обмежень використовувати радіо- та GPS-системи, залишаючись при цьому повністю прихованими. Компанія також заявляє, що сітка використовує спеціальні пігменти, які допомагають системі уникати виявлення датчиками ближнього та короткохвильового інфрачервоного діапазону (тобто тепловізорами). Вона також захищає від радіолокаційної розвідки та самонаведення ракет у діапазоні 1-100 гігагерців.
Демонстраційний ролик: відео
Решітчаста структура – ключ до системи
Йерсблад пояснює, що проблема зі звичайними мультиспектральними сітками полягає в тому, що ворожі радіолокаційні системи, радіозв'язок і GPS покладаються на електромагнітні хвилі. Матеріали, що використовуються для послаблення радіолокаційних хвиль у звичайних мультиспектральних сітках, блокують не лише звичайні радіолокаційні частоти, але й широкий спектр радіохвиль.
"Після запиту від потенційного клієнта ми почали вивчати потенціал сіток, які зосереджені на поглинанні високочастотних електромагнітних хвиль, що використовуються радіолокаційними системами, а не ширшого спектра", – розповідає він. "Результатом цієї роботи стала маскувальна система, в якій матеріал, що ослаблює радіолокаційні хвилі, розташований у вигляді решітки. Розмір і форма решітки поглинає високочастотні радіолокаційні хвилі, але дозволяє радіохвилям легко проходити крізь неї".
Сітка ULCAS FSS, створена в результаті цього дослідження, дуже схожа на звичайні сітки. Дивлячись на неї, ви не зможете помітити різницю між сіткою ULCAS з FSS і звичайною сіткою тієї ж компанії. Вони виглядають і важать однаково, мають однакові візуальні та теплові властивості.
Хоча первинне застосування системи FSS полягає в тому, щоб не пропускати радіолокаційні сигнали, але пропускати радіохвилі, можна досягти й інших результатів, змінивши "дизайн діаграми спрямованості".
Наприклад, змінивши діаграму спрямованості, ми можемо не пропускати радіохвилі зв'язку і пропускати радіохвилі радарів. Це може бути корисно, якщо у вас є радар, що працює під сіткою,
– каже Йохан Йерсблад.
Компанія не надає точної технології виробництва своєї новинки. Наразі система FSS проходить фінальні випробування з метою її випуску на ринок протягом 2023 року. Польові випробування вже довели її ефективність у проходженні корисних електромагнітних спектрів і відсіканні небажаних.